BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nagyot kaszáltak tavaly a Bloomberg milliárdosai

A szupergazdagok több mint négyötöde gyarapodással zárta 2012-t, legalábbis ami a Bloomberg milliárdosindexében szereplőket illeti. A legnagyobb nyertes a ruhaiparban utazott, nyersanyagpiaci befektetésekkel viszont a nagy vesztesek közé lehetett kerülni.

2013. január 4. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A világ leggazdagabb emberei még gazdagabbak lettek 2012-ben: a naponta változó Bloomberg Billionaires Indexben szereplő 100 legvagyonosabb személy összesen 241 milliárd dollárral gyarapodott. Aggregált összvagyonuk a december 31-i piaczáráskor 1,9 ezer milliárd dollárra rúgott; az év végi 100-as csoportban szereplők közül csak 16-an zárták veszteséggel az elmúlt 12 hónapot.

A legjobban a kiskereskedelemben és a távközlésben érdekeltek jártak: ezekben a szegmensekben mintegy 20 százalékkal híztak a vagyonok. Az év első számú nyertese a spanyol Amancio Ortega volt: az egyebek közt a Zara és a Bershka ruházati láncokat felölelő Inditex SA alapítója 22,2 milliárd dollárral, 57,5 milliárdra növelte vagyonát, miután az Inditex részvényei 66,7 százalékkal erősödtek tavaly. A mind a Bloomberg-index, mind a tavalyi Forbes-lista szerint a világ leggazdagabb emberének számító Carlos Slim az év második legnagyobb nyertese lett: a mexikói távközlési császár 13,4 milliárd dollárral lett gazdagabb az év végére, elérve a 75,2 milliárdos vagyont. Ez azonban elsősorban ipari, illetve pénzintézeti holdingjainak köszönhető, miután legnagyobb érdekeltsége, az America Movil − egész Amerika első számú mobilszolgáltatója − 5,8 százalékot vesztett tőzsdei értékéből. (Az America Movil továbbra is nagy készpénztermelő lesz − emlékeztetnek a Bloomberg által megkérdezett elemzők −, de értékét megrendítheti, hogy Mexikóban és Kolumbiában versenyhatósági eljárás folyik ellene, amely komoly büntetéssel, illetve akár piacvesztéssel is végződhet.)

A milliárdoslista második helyezettje, Bill Gates \"csak\" 7 milliárddal lett gazdagabb, miután a Microsoft részvényei 2,9 százalékkal emelkedtek 2012-ben − Gates több mint 62 milliárdos vagyonának azonban már csak kevesebb mint ötöde származik a szoftvercégből. A \"befektetőguru\" cím örökös birtokosa, Warren Buffett 5,1 milliárd dollárral mondhatott többet magáénak az év végén, mint az év elején - megközelítve az 50 milliárdot -, még úgy is, hogy több mint 22 millió részvényt ajánlott fel jótékony célra befektetési társasága, a Berkshire Hathaway részvényeiből. Gates és Buffett az élharcosai annak, hogy a szupergazdagok lehetőleg még életükben adják jótékony célra felhalmozott vagyonuk zömét, Buffett emellett azért is szót emelt tavaly a sajtóban, hogy a nagy jövedelmekre nagy adókat is vessenek ki.

Az év nagy vesztese volt viszont a brazil Eike Batista, akinek a vagyona 10,1 milliárddal, 12,4 milliárd dollárra apadt; a nyersanyagpiacok nagymestere egy évvel ezelőtt még úgy nyilatkozott, hogy 2015-re ő lesz a világ leggazdagabb embere (a Bloomberg-index szerint Batista 2012. március 27-én még 34,5 milliárd dollár fölött rendelkezett). A Facebook alapítója, Mark Zuckerberg 5,2 milliárd dollárral lett szegényebb 2012 során, miután cége részvényei 30 százalékkal zuhantak a tavaly májusi tőzsdére menetel után. A 28 éves vezérigazgató így is 12,3 milliárd dollár nettó vagyonnal zárta az évet, még azt követően is, hogy decemberben csaknem 500 millió dollár értékű Facebook-papírt adományozott a Silicon Valley Community Foundation nevű nonprofit szervezetnek, amely új projektek finanszírozásával foglalkozik.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet