BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A net nagyjait kergetik az adóhatóságok

Sokmilliós adótartozásokat látnak az Európában is működő amerikai netes óriáscégeknél a legnagyobb uniós országok hatóságai. Az érintettek azonban csak az EU adta lehetőségeket használják ki.

2012. december 5. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egymás után találják meg az Európai Unió tagjainak adóhatóságai a globális internetpiacot uraló amerikai óriásokat azzal a váddal, hogy nem vagy csak alig fizetnek adót azokban az országokban, ahonnan európai bevételük zöme származik. Az Apple, a Google vagy az Amazon persze csak él az uniós szabályozás adta lehetőségekkel − emlékeztetnek rendre maguk az érintettek is −, hiszen jogukban áll az EU 27 országa közül azt választani európai főhadiszállásuk helyszínéül, ahol a legkisebb a terhelés, és ott adózni az olyan nagy országokból származó nyereségük után is, mint Németország, Franciaország, Olaszország vagy Nagy-Britannia.

A brit parlament számviteli bizottsága még november 12-én hallgatta meg három nagy multi vezetőit az ügyben, hogy megfelelően adóznak-e a szigetországban; a Google, az Amazon, illetve a Starbucks kávézólánc vezetőinek a BBC szerint végül csak annyit tudott üzenni a bizottság most hétfőn közzétett jelentése, hogy \"immorálisan kihasználják\" az adótörvények adta lehetőségeket kötelezettségeik minimalizálására és a bizottság \"nincs meggyőződve arról, hogy ez védhető\". Az európai ügyleteit luxemburgi székhelyéről intéző Amazon például csak 1,8 millió font adót fizetett a brit adóhivatalnak 2011-ben − állapította meg a jelentés − 207 millió fontnyi (330 millió dollár) forgalom után. (Luxemburgban csaknem 12 milliárd dollárnak megfelelő forgalmat számol el a cég, ezt ott mindössze 10,7 millió dollár adó terhelte.)

A franciák már a nyáron tovább mentek ennél: a hatóságok − egy adóvitát követően − dokumentumokat foglaltak le a Google párizsi irodáiban, mostanra pedig az AP által ismertetett jelentés szerint prezentáltak a keresőóriásnak egy 1,7 milliárd eurós (2,18 milliárd dollár) adótartozásról szóló számlát. A Google viszont a hírügynökségnek cáfolta, hogy ilyet kapott volna, és hangsúlyozta, hogy minden törvényesen járó adót megfizetett − az összbevételének több mint a felét külföldön generáló vállalat egyébként a szintén alacsony adóterheiről ismert Írországban hozta létre európai székhelyét. A francia hatóságok az Amazonra, az Apple-re és a Facebookra is kiterjesztették vizsgálódásaikat − derül ki a nyilvánosságra hozott jelentésekből −, sőt azt már ki is számolták, hogy az internetes áruház 252 millió dollárnyi adóval tartozik az Amazon.fr 2006−2010 között bonyolított forgalma után.

Beálltak a sorba az olaszok is: a múlt héten a gazdasági rendőrség 96 millió eurós számlát nyújtott be a Google Italiának, amely szerinte 2002−2006 között 240 millió euró be nem vallott nyereséget ért el Olaszországban. Ezt azt követően állapították meg − számolt be a parlamentben a gazdasági minisztérium államtitkára −, hogy a hatóságok átvizsgálták a Google ottani könyveit és meg nem fizetett forgalmi adók, illetve be nem vallott jövedelmek millió eurós nyomaira bukkantak.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet