A szállítási, a regionális, a gazdasági versenyképességet növelő és a környezetvédelmi operatív programok költségvetésének kiigazításáról még folynak a tárgyalások Bukarest és az Európai Bizottság (EB) között, a humán erőforrás fejlesztését célzó program esetében a megpályázott összegek 25 százalékát nem hagyja jóvá Brüsszel − ismerte el az európai ügyek minisztériuma.
Románia augusztus végéig a 2007 és 2013 között rendelkezésére álló 19 milliárd euróból alig 1,861 milliárd eurót hívott le a hét ágazati operatív program keretében, ami 9,69 százalékos abszorpciós rátát jelent. Az EB július elején vizsgálta a programok végrehajtását Romániában, a korrekciókról azért határoztak, mert a pályázati források lehívását nem adminisztrálták megfelelően, sok esetben nem folytattak közbeszerzési eljárást vagy a pályáztatás, illetve annak lebonyolítása nem felelt meg a brüsszeli előírásoknak − mondta a Napi Gazdaságnak Dezső Péter, a Goodwill Consulting Romania ügyvezetője. A humán erőforrás operatív program keretében például az összes ellenőrzött projektnél találtak rendellenességeket, de a regionális operatív program keretén belül a megyei utak építését támogató II. számú tengelyen belül sem volt egyetlen olyan pályázat, ahol ne lett volna eljárási hiba. Ez az a tengely, ahol gyakorlatilag a teljes rendelkezésre álló összeget megpályázták, Brüsszel azonban várhatóan nem fogja kifizetni a számlák ellenértékét. A szociális alapnál már az odaítélés folyamata is gyanús körülmények között zajlott, több esetben is büntettek például összeférhetetlenség miatt, de korrupciós esetekre is fény derült.
rendelkezésére álló 19 milliárd euró támogatásból alig 1,861 milliárd eurót hívott le,
ami a teljes keretnek kevesebb mint tíz százaléka
Reuters
A rendellenességek nagy száma azzal is magyarázható, hogy a lehívott pénzalapok alig 15 százaléka ment a magánszektorba, a többit az állami projektek kapták, ahol nagyobb az esély a visszaélésekre vagy szakmai inkompetenciára. A hivatalos összesítésekben is komoly hézagok vannak: az augusztus végéig leadott pályázatok száma 35 029, ebből 11 037 nyert, a többiről nem lehet tudni, hogy vesztes vagy elbírálás alatt lévő pályázat. Ellentmondásos az is, hogy az adatok szerint Románia több mint 4,2 milliárd eurót fizetett ki pályázatokra, de kevesebb, mint felére, 1,9 milliárd euró értékben nyújtott be visszaigénylési kérelmet az EU-hoz. Becslések szerint Románia a rendelkezésére álló alapok mindössze 4 százalékát hívta le ténylegesen, miközben 15 százaléknak megfelelő összeget fizetett ki. Ennek egy részére nem is kértek támogatást Brüsszelben.
Azt, hogy mekkora lesz a korrekció szintje, még nem lehet tudni, de egyelőre az sem tisztázott, hogy a kiigazítások teljes programot vagy csak bizonyos területeket sújtanak-e. Mivel Bukarest júliusban felfüggesztette az elszámolásokat Brüsszellel, a visszafizetések tovább rontják majd az abszorpciós rátát, érdemi változás ez ügyben az év végén esedékes választásokig nem várható. Kérdés azonban, hogy az új kormány mennyire lesz képes operatívan fellépni, mit tesz annak érdekében, hogy az utolsó száz méteren minél több pénzt lehessen még lehívni. Noha az előző évekhez képest történt előrelépés − a pályázatok elbírálását és a kifizetések ellenőrzését például kiszervezték, megkezdődött a folyamatok ésszerűsítése, több technikai kérdésre is jogszabályba foglalt válasz született −, félő, hogy kifutnak az időből, és nem lesz elegendő idő új alapokra helyezni a rendszert, kidolgozni egy új stratégiát és kiírni az új pályázatokat. A határidő ugyanis 2013. december 31-én lejár, eddig az időpontig minden pályázatot el kell bírálni és le kell szerződni a feleknek. Az is igen fontos kérdés, hogy Bukarest honnan teremti elő a pályázatokhoz szükséges önerőt. Dezső Péter szerint Románia viszonya az IMF-fel és Brüsszellel is jónak mondható, elképzelhető, hogy segítséget kér majd a kormány a nemzetközi hitelezőktől. Mégis valószínűbb, hogy Bukarest a könnyebb utat választja, csak a következő, 2013−2020-as pályázati periódusra koncentrál, és hagyja elúszni a 2013 végig még lehívható pénzeket.
Ilyen körülmények között Románia nettó befizető marad, hiszen évente mintegy 1,4 milliárd eurót utal a közös uniós kasszába.
