Felszámolja romániai érdekeltségeit Kelet-Európa egyik legnagyobb acélipari vállalata, az orosz Mechel-csoport, és kivonul az országból. A tulajdonosok a négy helyi üzem értékesítéséből 150 millió dollár bevételt reméltek, érdeklődés hiányában azonban bezárják a gyárakat − derül ki a cég közleményéből.
A Mechel romániai acélgyárai tavaly valamivel több mint egymilliárd eurós forgalom mellett 121 millió eurós veszteséget termeltek, a vállalat adósságállománya mindeközben 550 millió euróra nőtt. Az acélgyártó több mint hatezer munkavállalójának érdekképviselete szerint a romániai leány azért került ilyen helyzetbe, mert az oroszok évek óta kiviszik a profitot az országból, s a privatizációs megállapodásban vállalt kötelezettségeiket nem teljesítették. A megrendelésállomány szűkülésére hivatkozva a Mechel a nyár eleje óta már közel ezer személyt bocsátott el romániai gyáraiból. Victor Ponta miniszterelnök felszólította a gazdasági tárca vezetőjét, ellenőrizze, hogy az orosz vállalat betartotta-e a még 2003-ban a kormánnyal kötött szerződés feltételeit, de kiderült, hogy a Mechel minden előírásnak eleget tett. Az oroszok szerint a Mechel a romló gazdasági kilátások miatt stratégiai átszervezésre kényszerül, a romániai érdekeltségek mellett több európai vállalatukat is eladják és elsősorban a bányászati ágazatuk fejlesztésére helyezik a hangsúlyt.
