BUX 139485.15 1,35 %
OTP 44860 2,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Célegyenesbe fordult a romániai szuperlézer

Az Európai Bizottság a múlt hét elején jóváhagyta Románia számára a szuperlézer megépítéséhez szükséges támogatás első 180 millió eurós részletét. A fotonukleáris kutatóközpont létrehozásának terve kisebb pánikot váltott ki a helyi lakosság körében, attól tartanak, hogy Magurele Európa atomtemetőjévé válik.

2012. szeptember 28. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jó ütemben halad az ELI projekt romániai pillérének megvalósítása, a Bukarest mellett, Magurelére tervezett kutatóközpont építésére kiírt közbeszerzési pályázat október végén jár le, így várhatóan még idén megszülethet a szerződés a kivitelezővel, a jövő év legelején pedig kezdődhet az építkezés − tudta meg a Napi Gazdaság Ovidiu Tasileanutól, a Horia Hulubei atomfizikai kutatóközpont professzorától, a romániai ELI-NP (Extreme Light Infrastructure - Nuclear Physics) egyik felelősétől. A tervek szerint 2014 végére elkészül az ötemeletes, 68 ezer négyzetméteres bázis infrastruktúrája, ez idő alatt közbeszerzési pályázat indul a berendezések beszerzésére. A nagy teljesítményű lézer és a gammasugarak előállításához szükséges berendezések megépítésével várhatóan egy több cégből álló konzorciumot bíznak meg, a gyártási folyamatban részt vesz az a mintegy 200 kutató is, aki 2017-től a berendezéseket használja majd. Eközben a tudományos munka is gőzerővel folyik, a kutatók már dolgoznak a majdani kísérletek elméleti alapjain, ezzel kapcsolatban egy workshopot is szervezünk október folyamán - mondta Tasileanu.

A romániai projekt egyik pillére annak a tervnek, amely egy, a jelenleg létező legnagyobb lézernél nagyságrendekkel nagyobb teljesítménysűrűségű szuperlézer megépítését célozza összeurópai együttműködéssel. A kutatóbázis megépítéséhez szükséges több mint 356 millió euró jelentős részét az EU a strukturális alapokból biztosítja, a román állam a teljes költségvetés 17 százalékát állja költségvetési forrásokból. A romániai kutatók feladata egy tíz-húsz petawattos lézerberendezés létrehozása, a lézernyalábokhoz a tervek szerint gammasugarakat társítanak, amivel mindeddig csak elméletben létező eljárások kaphatnak bizonyítást atomi szinten. Az ELI-NP részecskegyorsítóként is alkalmazható majd, de választ adhat asztrofizikai kérdésekre is mint például arra, hogyan formálódnak az univerzumban az elemek. A legjelentősebb felfedezések azonban minden bizonnyal az egyelőre megjósolhatatlan eredmények lesznek.

A kutatásoknak várhatóan jelentős tudományos, gazdasági és társadalmi hatásai is lesznek, áttörés várható többek között a rákos sejtek kezelésében, a hadronterápiás műszerek fejlesztésében, a távközlésben, illetve a radioaktív hulladékok élettartamának drasztikus csökkentésében is. Az atomkutatások híre kisebb pánikot okozott a helyi lakosság körében, a romániai sajtóban ugyanis olyan hírek láttak napvilágot, amelyek szerint Magurele atomtemetővé válhat, ide szállítják majd Európa erőműveiből a kiégett fűtőelemeket megsemmisítésre. A gammasugarakkal kombinált hatalmas teljesítményű lézernyalábok várhatóan képesek lesznek az úgynevezett haszontalan urán élettartamát drasztikusan csökkenteni, Magurelén azonban kutatóbázis épül és nem egy atomhulladék-megsemmisítő, vagy egy radioizotópokat előállító üzem. Az ELI-NP célja leginkább a tudományos elméletek igazolása, illetve a felmerülő kérdések megválaszolása. A lézersugarak és a gammasugárzás közös alkalmazására ilyen szinten mindeddig nem volt példa, a kutatások olyan egyelőre előre nem látott áttörésekhez vezethetnek, amelyek hatással lesznek a tudomány minden szegmensére, az egészségügytől az űrkutatásig − fogalmazott Tasileanu.


Kapott_NEM_jelenik_meg_FE-n
Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet