BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Katasztrofális termést várnak idén Romániában

Tehetetlenül szemlélik a romániai gazdák, hogyan pusztul el a termés jelentős része. A több mint két hónapja tartó szárazság ellen vízellátó infrastruktúra hiányában esélyük sincs a védekezésre.

2012. augusztus 7. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A helyzet drámai Romániában, a kukoricatermés 80 százaléka, a búza és napraforgó 30-40 százaléka megsemmisült, a gazdákat becslések szerint 2 milliárd eurós kár érte − mondta Laurentiu Baciu, az agrárképviseletek tömörülésének (LAPAR) elnöke. Az aszály az ország egész területét, szinte minden kultúrát sújtja, a burgonyatermés jelentős részét adó Hargita és Kovászna megyében például a közel 600 ezer hektárnyi agrárterület 97 százalékát érte kár, a hozam az előző évek átlagának töredékét sem éri majd el; ami termett, az is apró, tehát nem piacképes − vonja meg a mérleget Török Jenő, a Hargita megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője.

Az öntözhető mezőgazdasági területetek nagysága a rendszerváltás óta 2 millió hektárról 100 ezer hektárra csökkent, azaz országos szinten a termőföldek alig 1,5 százalékát tudják locsolni. A kormány 2009-ig hektáronként 33 euróval támogatta az irrigációs rendszerek építését, üzemeltetését és karbantartását, további 7 eurót lehetett igényelni a vezetékek őrzésére. A büdzsé 500 ezer hektárnyi terület vízellátásának kiépítését tette volna lehetővé, a szubvenció megszüntetésével azonban tovább romlott a helyzet, ráadásul a meglévő csövek jelentős részét is ellopták a mezőkről.

A LAPAR egyes megyékre a rendkívüli állapot kihirdetését, a gabonafélék exportjának azonnali leállítását és a gabonatartalék mennyiségének növelését követeli. A búza az elmúlt két hét alatt 18 százalékkal drágult Romániában, augusztus első napjaiban egy tonna több mint 219 euróba került − derül ki az agrártárca adataiból. A gazdák szerint a drágulás ellenére kevés a búza a piacon, mivel a termelők a további áremelkedés reményében kivárnak az eladással. Derűsebben látja a helyzetet a tárca: Daniel Constantin mezőgazdasági miniszter szerint az idei búzatermés 4,7 millió tonna, egymillióval kevesebb a tavalyinál, a napraforgó és a kukorica átlagos hozamkiesése sem haladja majd meg a 40-45 százalékot. A helyzetet bonyolítja, hogy a statisztikai hivatal (INS) szerint 2011-ben rekordmennyiségű, 7,1 millió tonna búzát arattak − Constantin szerint a különbséget az előző agrárminiszternél, Valeriu Tabaránál kell keresni.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet