BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Készpénzben úsznak a nagyvállalatok

Alacsony kamatozású számlapénzként, leginkább külföldön tartogatják egyre növekvő profitjukat a jól működő amerikai cégek, miközben a munkavállalók átlagos reálbére 2010-ben az 1999-es szintre esett vissza, és az állami adóbevétel sem nőtt a profitnövekedés arányában.

2012. július 24. kedd, 16:14

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az USA nem pénzügyi társaságai legalább háromszor annyi készpénzt és egyéb likvid eszközzel rendelkeznek, mint amennyi az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed nyilvántartásaiban szerepel, tekintve, hogy a Fed csak a hazai eszközöket tartja nyilván. A Reuters kolumnistája, David Cay Johnston szerint a felhalmozott pénzt be kellene fektetni, munkahelyek létesítésére vagy osztalékfizetésre használni. Az Egyesült Államok rendelkezik olyan jogszabállyal, amely alapján büntetőadóval sújthatnák a működéshez nem szükséges vállalati készpénzt. Eddig ritkán alkalmazták ezt az eszközt, pedig a parlagon pihenő tőke a Reuters szakértője szerint kifejezetten káros a gazdaságra.

A világ számos országában aktív amerikai vállalatok összesen 4800 milliárd likvid eszközt halmoztak fel 2009-ben, (ez 5100 milliárd mai dollárnak felel meg), tehát a Fed által korábban közölt 1700 milliárd dollár háromszorosát. Az amerikai törvények a tengerentúli profitot nem adóztatják meg, ha az offshore leányvállalat birtokolja a pénzt. A vállalatok szerint nehéz befektetni, mivel a csökkenő bérek és növekvő munkanélküliség csökkenti a keresletet termékeik és szolgáltatásaik iránt, a válság idején pedig az aggódó vállalatvezetők számára biztonságot jelent a felhalmozott készpénztartalék.

Nyoma sincs a válságnak: még több készpénzt halmoztak fel

A válság sem változtatott a helyzeten: az amerikai vállalatok adózás előtti nyeresége a 2009-es 1500 milliárd szintről majdnem 2000 milliárdra nőtt 2011-ben, a befizetett adó jóval kevésbé. Az osztalékok, a bérköltség vagy a tőkeköltség is kisebb mértékben nőtt a profitnál, az eredmény: még több készpénz. Az USA minden egyes lakosára 16 700 dollár jut, 53 százalékkal több, mint 2004-ben. A dolgozók rosszabbul jártak: minden ötödik amerikai vagy munkanélküli vagy alulfoglalkoztatott, miközben az átlag reálbér az 1999-es szintre süllyedt vissza. A nem adóztatott profit miatt csökken a cégek adóterhelése, miközben a magánszemélyeké nő.

Az amerikai törvények elvileg megengednék, hogy 15 százalékos extra adóval (a 35 százalékos társasági adó felett) sújtsák azt a készpénzmennyiséget, ami nem szükséges a vállalat működéséhez, az adóhivatal még mechanizmust is dolgozott ki 1965-ben, hogy kimutassák, mennyi a túl sok. A szabályt eddig csak néhány (általában kevés tulajdonossal rendelkező) magáncégre alkalmazták korábban, bár minden vállalatra vonatkozik, az egyetlen kiskapu a külföldi, nem adóztatott offshore profit. Néhány multicég azt ajánlotta, 85 százalékos \"munkahelyteremtő\" adókedvezmény mellett több több mint ezer milliárd dollárt hoznának haza, bár a szabályokon múlik, valójában mire fordítanák pénzüket.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet