BUX 139858.34 0,17 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A görögöknek csak heteik vannak hátra?

\"Görögországnak el kell hagynia az euróövezetet, és el is fogja hagyni\" - mondta a BBC-nek Paul Krugman Nobel-díjas amerikai közgazdász, aki szerint ez már néhány hét múlva bekövetkezhet. Krugman a BBC televízió HardTalk című - Nagy-Britanniában péntek hajnalban sugárzott - politikai interjúműsorában kijelentette: Görögország euróövezeti távozásának \"nincs alternatívája\".

2012. június 1. péntek, 07:29

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

<banner>Arra a kérdésre, hogy szerinte ez mikor történhet meg, azt mondta, hogy \"akár pár héten belül\", ha a következő görög választásokon a megszorító program folytatását elvető, radikális baloldali Sziriza párt végez az első helyen.
</banner>

<banner>Krugman szerint lehetséges a görög eurótagság megszűnése akkor is, ha az euróövezeti jegybank (EKB) \"egy bizonyos ponton úgy dönt\", hogy nem ad több euróhitelt a görög bankoknak \"a folyamatos betétesi bankroham finanszírozására\".
</banner>

<banner>Az amerikai közgazdasági szaktekintély Argentínát hozta fel példaként arra, hogy mi történhet Görögországban az euróövezeti távozás után. Krugman felidézte, hogy a dollárparitáson megállapított, kötött argentin valutaárfolyam-rendszer 2001 végén összeomlott, és a peso hatalmas mértékben leértékelődött. Argentínának \"volt egyetlen rettenetes éve\", amelynek során az ország jelentős részben törlesztésképtelenné vált dolláradósságai után, ezután azonban az argentin gazdaság \"nagyon erős\" növekedésnek indult. </banner>

Krugman szerint valószínűleg Görögország is hasonló pályát járna be, jóllehet ebben egyelőre senki nem lehet bizonyos. A lényeg azonban az, hogy Görögország mostani pályája semmiféle kilábalási esélyt nem kínál a belátható időtávlatban; jelenleg 50 százalékos a fiatalok körében a munkanélküliség és a hazai össztermék (GDP) 150 százaléka az államadósság-ráta, és ez a helyzet \"örökre\" konzerválódhat - fejtegette a BBC-műsorban az amerikai közgazdász.

Nagy londoni elemző és befektetési házak szintén jelentős eséllyel számolnak Görögország euróövezeti tagságának megszűnésével, de több citybeli elemző szerint ebben az esetben Görögországnak az EU-ban sem lenne maradása.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - legutóbbi globális prognózisa szerint ha Görögország a nemrégiben végrehajtott adósságátrendezés ellenére szabályozatlan körülmények közepette törlesztésképtelenné válik és kiesik az euróövezetből, akkor a \"belátható jövőben\" nem tud visszatérni a nemzetközi adósságpiacra, és valószínűleg tőkekorlátozásokat - ezek érvényesítésére pedig határellenőrzést - kellene bevezetnie.

Ráadásul az EU-szerződésekben nincs olyan opció, amely lehetővé tenné a távozást az euróövezetből, így az euró elhagyásának egyetlen legális módja az lenne, hogy az ország azonnal távozik az EU-ból is. Görögország ugyan megtalálhatja a módját e jogi akadály megkerülésének, ám a tőkekorlátozások bevezetése és az ezzel valószínűleg együtt járó határellenőrzés mindenképpen az egységes uniós piaci szabályok súlyos megsértését jelentené - hangsúlyozták az EIU londoni elemzői.

portfolio.hu
portfolio.hu

Ez is érdekelhet