Bármely párt akar kormánykoalíciót alakítani Schleswig-Holsteinben, igencsak nehéz helyzetben találja magát a vasárnapi választásokat követően. Ami biztos: Angela Merkel kancellár és pártja a tartományi választás vesztese, míg a szövetségi nagykoalíció másik tagja, a liberális FDP a meglepetésnyertes. Ugyan a kereszténydemokrata CDU a szavazatok 30,8 százalékának besöprésével első lett az északnémet tartományban, a második helyre befutó nagy konkurens szociáldemokrata SPD csupán hajszálnyival, 4800 szavazattal kapott kevesebbet és a tartományi parlamentben ugyanannyi hellyel rendelkeznek majd − írta a Financial Times Deutschland. Az FDP 8,2 százaléka ugyan csaknem fele az előző választások eredményének, ám az előzetes várakozásokhoz képest sokakat meglepett az eredmény. Folytatta hódító útját a Kalóz Párt, amely 8,2 százalékot megszerezve immár a harmadik tartományi parlamentbe jutott be, ezúttal kiverve a szélsőbalos Linkét.
Mindent egybevetve azonban a schleswig-holsteiniek leváltották a lakosság szemében a megszorításokat megtestesítő szövetségi kormánykoalíció pártjait. A lehetséges koalíciót tervezgetve Sigmar Gabriel, az SPD elnöke leszögezte, akár egyetlen szavazat többséggel is lehet kormányt alakítani. Elképzeléseik szerint a 13,2 százalékot elérő zöldekkel és a 4,46 százalékot megszerző, dán kisebbséget képviselő SSW párttal alakítanának koalíciót (utóbbira nem vonatkozik az ötszázalékos küszöb). A jövő heti észak-rajna-vesztfáliai tartományi választások előtt a pozícióját féltő CDU viszont a nagykoalíció mellett kampányol.
