BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Puhítana a költségvetésen az új román kormányfő

2012. május 2. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Románia gazdasági helyzete lehetővé teszi a közalkalmazottak bérének növelését, ám ehhez a tervezett 1,9 százalékos GDP-arányos deficitcélon módosítani kell − jelentette ki Victor Ponta, a szociáldemokrata párt (PSD) frissen kinevezett kormányfője, miután hétfőn informális tárgyalásokat folytatott a Bukarestben tartózkodó Nemzetközi Valutaalap (IMF), a Világbank és az Európai Bizottság küldötteivel. Ponta szerint a pénzügyminisztérium kasszájában közel 6,6 milliárd eurónak megfelelő vésztartalék van, az ország adóssága azonban február végén meghaladta az 50,4 milliárd eurót. Az IMF országfelmérésre érkezett delegációja Bukarestben marad, ám a hivatalos tárgyalásokat az új kormány beiktatásáig felfüggesztik; a szervezet közleménye szerint a román kormánynak folytatnia kell a strukturális reformokat, valamit eleget kell tennie az előző kormány által vállalt kötelezettségeknek. Kérdés azonban, hogy a közismerten privatizációellenes Ponta miként tesz majd eleget az IMF 15 pontos követeléslistájának, hiszen annak fontos része az állami vállalatok magánosítása.

A PSD elnökét, a 39 éves, jogász végzettségű, korábban ügyészként dolgozó Victor Pontát azt követően nevezte ki Traian Basescu államfő, hogy pénteken a parlament elfogadta az ellenzék által benyújtott bizalmatlansági indítványt, így az alig több mint két hónapja hivatalába lépett Mihai Razvan Ungureanunak és kormányának távoznia kellett. Ponta kormányának még a héten bizalmat szavazhatnak a törvényhozók, ellenkező esetben előrehozott választásokat kell kiírni, amire a koalíció széthullása után igen nagy az esély.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet