Parázs vitára számítanak az elemzők a Nemzetközi Valutaalap (IMF) kedden kezdődött és május 7-ig tartó országfelmérése során, miután Bukarest a korábban vállalt kötelezettségeinek nem tett maradéktalanul eleget. A parlamenti és helyhatósági választások előtt álló Mihai Razvan Ungureanu vezette kormány Brüsszelnek küldött konvergenciaprogramjában már úgy számol, hogy a 2010-ben 25 százalékkal csökkentett közalkalmazotti béreket még idén a két évvel ezelőtti szintre emeli, emellett 5 százalékkal csökkentené a társadalombiztosítási járulékokat is. A bérkompenzáció 2 milliárd lejes (egy euró 4,38 lej) többletkiadást jelentene, a járulékcsökkentés ugyanakkor újabb 2,3 milliárd lejjel terhelné az államkasszát. Bukarest úgy tervezi, hogy a forrást a létszám csökkentésével teremti elő, azaz csak minden hetedik megüresedett munkahelyet töltik be, így rövid távon enyhén emelkednek ugyan, középtávon viszont jelentősen csökkennek a kiadások.
Szakértők szerint ugyanakkor kérdéses az első negyedévi deficitcél elérése is, az első kéthavi mérleg 0,44 százalékos GDP-arányos, azaz 2,7 milliárd lejes hiányt mutat, az IMF-fel kötött egyezmény szerint a háromhavi hiány legfeljebb 3,1 milliárd lej lehet. Januárban a költségvetésben egymilliárd lejes többlet keletkezett, februárban azonban − elsősorban a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt − a hiány 3,7 milliárd lejre ugrott. Az egyébként rendkívül optimista kormánynak tehát igen szűk a mozgástere, a márciusi költségvetésben mindössze 403 millió lejes lyukat engedélyezhet.
