BUX 138661.08 -0,6 %
OTP 44710 -0,47 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A németeknek se megy könnyen a szigor

2012. március 14. szerda, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Míg Angela Merkel német kancellár előszeretettel szólítja fel a kevésbé prudens költségvetési politikát folytató országokat a megszorítások érvényesítésére, a Der Spiegel cikke szerint a német kormány sem jeleskedik a tervek tartásában. A tavalyra előirányzott 11,2 milliárd eurós kiadásoldali lefaragásból ugyanis csak 42 százalék, azaz 4,7 milliárd teljesült. A hetilap szerint az idei tervek teljesítése is kérdéses: a 19,1 milliárdos megtakarítási előirányzatból még csak az összeg felét érintő intézkedésekről született döntés, míg a 2013-as költségvetés számainak csak harmadához tudnak lépéseket is társítani.

Az eurózóna indirekt finanszírozása miatt a Bundesbank az egy évvel korábbi 4,1 milliárdról 7,7 milliárdra emelte céltartalékait − derül ki éves jelentéséből −, így a német jegybank nyeresége 2,2 milliárd euróról alig 700 millióra zsugorodott 2011-ben. Ráadásul a Bundesbanknak az eredetileg csak technikai kiigazítást szolgáló Target-2 mechanizmuson keresztül 550 milliárd eurós követelésállománya halmozódott fel az ECB-vel − ezáltal közvetve a perifériaállamok jegybankjaival − szemben. Jens Weidmann, a Bundesbank elnöke a Frankfurter Allgemeine Zeitungban kritizálta a target-rendszer egyensúlytalanságát, illetve az ECB nem szokványos lépéseit. Azt azonban a jegybankvezér nem vitatja, hogy amíg az eurózóna létezik, a target mechanizmus sem jelent veszélyt Németországra nézve, az euróövezet felbomlásának lehetőségét pedig abszurd felvetésnek tartja.

Józsa Bernát
Józsa Bernát

Ez is érdekelhet