BUX 138954.79 -0,39 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áramszállító részvényeket dob piacra Bukarest

Holnap kezdődik a Transelectrica részvényeinek jegyzése.

2012. március 13. kedd, 14:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Még a héten piacra kerül a román állami tulajdonban lévő Transelectrica (TEL) áramszállító vállalat újabb 15 százaléka, a román kormány ugyanis keddi ülésén 14,9 lejben határozta meg jegyzési ár alsó, illetve 19,2 lejben a felső szintjét. Ezen az árfolyamon a kormány 37,5 és 48,3 millió euró közötti bevételre számíthat. A TEL kapitalizációja a jelenlegi 17,06 lejes tőzsdei árfolyamon 287 millió euró.

A március 14 és 27 között zajló másodlagos részvénykibocsátást (SPO) a Banca Comerciala Romana (BCR), az Intercapital Invest és a Swiss Capital bonyolítja, az eladásra kínált valamivel több, mint 2,5 milliárd részvény 90 százalékát az intézményi befektetők jegyezhetik, 10 százalékon a kisbefektetők osztozhatnak.

Az SPO akkor lesz sikeres, ha a kormány a részvényekért a jelenlegi tőzsdei árfolyamnál legalább 10-15 százalékkal kevesebbet kér - mondták korábban piaci szereplők. A hétfői kereskedési napot a TEL 17,06 lejes áron zárta, 1,1 százalékkal alacsonyabb szinten, mint pénteken. Ezen az árfolyamon a 15 százalékos részvénycsomag közel 43 millió eurót ér. A 15 százalékos diszkontot, azaz 14,5 lejes részvényenkénti jegyzési árfolyammal számolva a kincstár bevétele legfeljebb 36,85 millió euró lenne.

Első látására a TEL részvényei alulértékeltnek tűnhetnek  más energetikai vállalat papírjaihoz képest, hiszen a román cég árfolyam/nyereség rátája (P/E) 13,8.

A TEL sajáttőke-arányos nyereség mutatója (ROE) azonban 2006 és 2011 között rendkívüli volatilitást mutatott, az ez idő alatt elért átlag alig 3,7 százalék miközben a hasonló tevékenységű cégeknél ez a mutató 12 százalék körüli - mondta a Mediafax hírügynökségnek Radu Hanga a BT Asset Management vezetője.

A vállalat nyeresége is hektikusan változott az elmúlt évek során, míg 2008-ban a TEL 42 millió lejes (egy euró 4,35 lej) nyereséget termelt, egy évvel később a profit 6 millió lejre csökkent. Ezt követően 2010-ben az áramszállítás 9,5 milliót, tavaly pedig már 90 millió lejes hasznot hozott.

Óvatosságra int ugyanakkor a vállalat valutában felhalmozott adósságállománya is, figyelmeztet a Moody\'s, aki a napokban helyezte kilátásba a vállalat drasztikus leminősítését a tartozások és a hatóságilag alacsonyan tartott áramszállítási díjak miatt. A Tarnselectricat 2006-ban listázták a bukaresti tőzsdén, a vállalat 73,68 százaléka a román állam tulajdonában van, 13,49 százalékos részvénycsomagot a Fondul Proprietatea (kárpótlási alap) 12,81 százalékot pedig kisbefektetők birtokolnak.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet