Új típusú, az inflációs félelmek leküzdésére is alkalmas kötvényvásárlási program bevezetését fontolgatják a Fed vezetői. Az új megközelítés értelmében az amerikai jegybank úgy bővítené a likviditást, hogy folytatná a hosszú lejáratú állam- és jelzálogkötvények vásárlását, ám az általa fizetett pénzt rövid távra alacsony kamat fejében visszakérné − írta a Wall Street Journal. Ezzel a \"sterilizált QE-vel\" azokat a félelmeket kívánják csillapítani, amelyek szerint a Fed féktelen pénznyomtatása − eddig csaknem 3000 milliárd dollárnyi értékpapírt vásárolt vissza − a későbbiekben az infláció elszállásával fenyeget. A Fed jövő heti ülésén − az előzetes nyilatkozatok alapján − még biztos nem hirdetnek meg újabb likviditásbővítő kört (a szeptemberben indított operation twist júniusban fut ki). Ráadásul messze nem biztos, hogy egyáltalán lesz újabb kötvényvásárlási program, amennyiben ugyanis gyorsul a növekedés, úgy eleve nem feltétlenül van rá szükség, míg ha az inflációs nyomás növekedne, azt csak megfejelné egy újabb lazítás. Elemzők szerint a megoldás két szempontból is problémás lehet. Egyrészt a \"sterilizált\" likviditásbővítéssel lényegesen kevesebb friss pénz áramlana a tőkepiacokra, ám ami még nagyobb gond, hogy nagy eséllyel a korábbi programokhoz képest is korlátozottabb hatást gyakorolna a reálgazdaságra.
