BUX 138886.16 -0,44 %
OTP 44840 -0,18 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Támadják az olajcégeket Romániában

Kiverte a biztosítékot a romániai politikusok körében a helyi olajtársaságok 2011-ben elért rendkívül magas profitja, ezért különadó kivetését sürgetik.

2012. február 28. kedd, 14:41

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az olajvállalatok - elsősorban az OMV Petrom - tavalyi történelmi nyereségének és az üzemanyagárak folyamatos növekedésének tükrében a kormánynak el kellene gondolkodnia azon, hogy különadót vessenek ki az olajtársaságok profitjára, lehetőséget teremtve ezzel az üzemanyagok jövedéki adójának és egyben a benzin árának csökkentésére - jelentette ki az ellenzéki szociál-demokrata párt (PSD) szóvivője, Dan Sova.

A bejelentés azt követően érkezett, hogy az OMV többségi és a román állam kisebbségi tulajdonában lévő Petrom vállalat 5,3 milliárd eurós árbevétel mellett rekordszintű, 887 millió eurós nyereséget termelt tavaly, 72 százalékkal többet, mint 2010-ben. Az üzemanyagárak 2009 január és 2012 február 24-e között 93 százalékkal nőttek Romániában, az európai átlagos növekedés ebben az időszakban 49 százalékos volt. Az adók Romániában a benzin árának 54 százalékát (0,699 euró) és a gázolaj 56 százalékát (0,738 euró) képezik, ezzel szemben az uniós átlag 61 illetve 59 százalék. Ezen belül a jövedéki adó literenként 0,360 euró benzin és 0,316 euró gázolaj esetében. Az elmúlt három év során a jövedéki adó a benzin esetében 75, a gázolaj esetében pedig 97 százalékkal emelkedett Romániában.

Az üzemanyag árát a nyersanyagok világpiaci ára és a helyi árverseny határozza meg, a gazdasági minisztériumnak nincs lehetősége beleszólni a Petrom vagy más olajtársaság árképzésébe- reagált közleményében az ellenzék követeléseire a gazdasági minisztérium.

Az olajtársaságok elleni támadások a tavaly év elején kezdődtek, amikor az egyre növekvő üzemanyagárak miatt a fuvarozók és a taxisok országos tiltakozó-akciókat szerveztek és üzemanyagárak felülvizsgálatát és az árképzés átláthatóbbá tételét követelték.

A társadalmi felháborodás nyomására a hatóságok vizsgálatot indítottak az olajtársaságoknál, ez év elején meg is született a vád: a helyi olajtársaságok 2010-ben többször is önkényesen emelték az üzemanyagárakat, annak ellenére, hogy sem az olaj világpiaci árának alakulása, sem az árfolyamváltozás nem indokolta azt. A román versenyhivatal összesen 205 millió eurós bírságot szabott ki a helyi jelentősebb olajipari társaságokra - köztük a Molra - is kartellezés miatt, mivel a vád szerint 2008-ban egységesen vonták ki termékpalettájukról az ECO Premium néven ismert üzemanyagot, egy drágábbal helyettesítve azt. A vádakat cáfoló olajtársaságok bírósághoz fordultak.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet