Az államilag finanszírozott magyarországi képzések csökkentett keretszámainak tükrében érdemes elgondolkodni a szomszédos országok intézményei kínálta lehetőségeken. Az erdélyi egyetemek egyik nagy előnye, hogy a jelentkezőket nem pontrendszer alapján, hanem a középiskolai és az érettségi eredményeik szerint rangsorolják − tájékoztatta a Napi Gazdaságot Magyari Tivadar, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem (BBTE) magyar tagozatának rektorhelyettese. Az szakonként változik, hogy az osztályzat milyen súllyal számít, ezért érdemes az illető kar információi között tájékozódni.
A BBTE-n a hétezer helyi diák mellett jelenleg közel 200 magyar állampolgár tanul, számuk évről évre gyarapszik − állítja a rektorhelyettes. A magyar részleg önállósága folyamatosan bővül, ma már hetvenkét alapszakon és huszonnyolc mesterszakon lehet magyar nyelven tanulni. Beiratkozáskor a magyarországi érettségi bizonyítványt elfogadják, a jelentkező tanulmányi eredményeit pedig átszámítják a romániai rendszer osztályzataira. Noha a felvételi szabályai egységesek, a külföldiek államilag finanszírozott szakokra nem jelentkezhetnek.
A tandíj azonban alacsonynak számít az EU-n belül, egy tanévre 600−1000 euró. A járulékos költségek is alacsonyabbak: egy két-háromszobás albérletért − amelyre többen összetársulnak − havi 60-70 eurót kell fizetni Kolozsváron. A divatszakok ugyanazok, mint Magyarországon, egy helyért átlagosan 2-3 jelentkező versenyez − fogalmazott Magyari, aki arra számít, hogy a BBTE-re idén több diák jelentkezik Magyarországról, elsősorban a határ menti településekről, mint korábban.
