BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Félreértés történt, mégsem lesz lengyel euró 2015-ben

A lengyel pénzügyminiszter cáfolta az Európai Parlament elnökének közlését, amely szerint Lengyelország 2015-ben csatlakozna az eurózónához.

2012. január 31. kedd, 14:41

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Jacek Rostowski lengyel pénzügyminiszter szerint Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke félreértette Donald Tusk lengyel miniszterelnök szavait országa terveiről, amelyek között nem szerepel az eurózóna tagságának elnyerése 2015-ben, holott az elnök ezt tényként közölte. Mint mondta, 2015 az az év, amikorra Lengyelország teljesíteni akarja a csatlakozás feltételeit, legalábbis a fiskálisakat. Hozzátette, hogy egyelőre nehéz lenne megjósolni, hogy addigra sikerül-e az elvárásoknak 100 százalékig megfelelni, de Varsó terveiben nem szerepel a 2015-ös csatlakozás - írta a befolyásos Wprost című hetilap. Ami viszont szerepel, hogy abban az évben a GDP 1 százaléka alá kívánják szorítani a költségvetés hiányát, ezzel megfelelve az uniós pénzügyi paktum legszigorúbb követelményének. A megállapodás költségvetési része egyébként nem jelent komoly problémát, mivel a közpénzek kezelésére vonatkozó lengyel törvény és az államadósságot szabályozó alkotmány sokkal szigorúbb annál, mint amit a paktum megkövetel.

Schulz szerint egyébként ésszerű támogatni az olyan országok felvételét az eurózónába, amelyek gazdasága - mint Lengyelországé - növekszik. Az uniós parlament elnöke egyetért azzal a visegrádi országok által megfogalmazott javaslattal, hogy az euró jövőjéről és a zóna problémáiról folyó tárgyalásokba vonják be azokat az országokat is, amelyek vállalták a közös pénz jövőbeni bevezetését.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet