Komoly bizalmi válság alakult ki Magyarországgal szemben, ami a növekedést is gátolja, most a legfontosabb ennek visszaállítása − mondta Futó Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) elnöke a szövetség pénteki rendezvényén. Futó ezek között sürgette a mielőbbi tartós békét a magyar kormány és a bankok között, illetve a mihamarabbi EU−IMF-megállapodást.
Andor László szociális ügyekért és foglalkoztatásért felelős uniós biztos sikeresnek nevezte a keddi Orbán−Barroso-találkozót, véleménye szerint az esemény egy problémákkal és feszültségekkel teli időszak lezárását jelenti. A találkozónak köszönhetően egyebek mellett tisztázni lehetett például Magyarország és az unió viszonyát, mindez ugyanakkor Andor szerint nem jelenti azt, hogy további komoly kérdések nem kerülnek napirendre. A biztos úgy látja, az EU-ban eddig megtett válságkezelő lépések szükségesek, de önmagukban nem elégségesek a válság kezelésére. A 2007-ben keződött válság során − ahogy ezt a felmérések is mutatják − az uniós intézményekbe vetett bizalom is megingott, ezt megelőzően azonban ennek épp az ellenkezőjét lehetett tapasztalni.
Az Európai Unió a válság során két komoly problémával is szembesült: egyrészt a rövid távú stabilitás megoldatlanságával, másrészt pedig a gazdasági unió gyengeségeinek és hibáinak nyilvánvalóvá válásával. Az eurózóna konstrukciós hibáiból fakadó problémákra az unió sokszor rögtönzéssel válaszolt a tűzoltás jegyében, és ennek Andor szerint még nincs vége. Hamar kiderült, hogy Görögország esete nem egyedi, arról viszont még most sincs konszenzus, hogy a mentő csomag milyen elemekből álljon össze. Andor szerint az azonban már most is látszik, hogy senkit sem akarnak kizárni az eurózónából.
