A közel fél hónapja tartó utcai zavargások után újabb sikert könyvelhettek el a romániai tüntetők, a környezetvédelmi miniszter javaslatára ugyanis a kormány sürgősségi rendeletben módosítja az alig két hete életbe lépett új, a gépkocsik regisztrációs adójáról szóló törvényt. Így a 2007 előtt forgalomba helyezett személyautók eladásakor idén mégsem kell környezetszennyezési illetéket fizetni. A 2007-es uniós csatlakozás óta nyolcadszor módosított regisztrációs törvény legújabb változatának hatálybalépését ugyanis egy évvel elhalasztották.
A január 13-án életbe lépett szabályozás gyakorlatilag eladhatatlanná tette a négy évnél idősebb gépkocsikat, miután azok környezetvédelmi illetéke sok esetben meghaladja az autó piaci értékét. A regisztrációs adót Brüsszel nyomására dolgozta ki a zöldtárca, miután az Európai Bíróság tavaly úgy határozott: a Romániában alkalmazott jogszabály sérti a közösségi jogokat, mivel azt csak a külföldről behozott járművek forgalomba helyezésekor alkalmazzák. Azóta több tízezren perelték be a román államot, visszakövetelve a befizetett összegeket. Bukarest ezért kénytelen volt olyan megoldást találni, amelyet visszamenőlegesen is alkalmazni lehet, ugyanakkor nem meríti ki a minisztérium forrásait. Így született meg a törvényjavaslat, amely szerint 25 százalékkal csökkentik az idén forgalomba helyezett autók illetékét, függetlenül attól, hogy hazai vagy külföldi gyártmányúak-e. Azok pedig, akik még a korábbi rendszer szerint magasabb illetéket fizettek, visszakapják a különbözetet. Az új szabályozás azonban azokra a 2007 előtt forgalomba helyezett autókra is vonatkozik, amelyek az akkori törvények szerint nem voltak illetékkötelesek. Ebben az esetben az adót a gépjármű első eladásakor kell a vevőnek megfizetnie. Az adó mértéke a motortípus és -térfogat, a széndioxid-kibocsátás és az autó korának függvényében elérheti akár a 30 ezer eurót is.
Romániában közel 4,3 millió személygépkocsit tartanak nyilván, ebből mintegy 2,5 milliót 2007 előtt helyeztek forgalomba. A minisztérium azt remélte, hogy a 2007 előtt vásárolt autókra kivetett illetékből 340 millió lejes (1 euró=4,35 lej) bevétele keletkezhet, miközben alig 240 millió lejes kiadást jelent majd, hogy újraszámolás után visszafizessék a különbözetet azoknak, akik korábban többet fizettek. A választások előtt álló bukaresti kormánykoalíció azonban meghátrált az ezen illeték ellen is egyre hangosabban tüntetők haragja láttán, és visszavonta a törvény azon passzusát, mely illetékkötelessé tette a 2007 előtt vásárolt autókat. A jogszabály többi része hatályban maradt. Borbély László RMDSZ-es környezetvédelmi miniszter nem titkolta, hogy politikai döntés született. Mint fogalmazott: a jelenlegi gazdasági és politikai helyzetben nem szerencsés egy újabb adónem bevezetése.
