Az olasz gazdaság növekedését, illetve a társadalmi változásokat évtizedekig három nagy probléma hátráltatta: az elégtelen verseny, a hiányos infrastruktúra és a túl sok bürokrácia − jelentette ki Mario Monti miniszterelnök az olasz kormány nyolcórás pénteki ülése után tartott sajtótájékoztatóján, amelyen ismertette a mindezek leküzdésére is hivatott liberalizációs lépéseket. A decemberben 30 milliárd eurós megszorító csomagot bejelentő kormány most olyan intézkedéseket jelentett be, melyek elvesznek a zárt számokkal, piackorlátozó szabályokkal működő szakmák kiváltságaiból, illetve erősítik a versenyt egyes kvázimonopóliumok meggyengítésével.
Ez utóbbira példa a Snam Rete Gas S.p.A. gázszállító társaság leválasztása a részben állami tulajdonú ENI S.p.A. olaj- és gázóriásról, amitől a gázárak csökkenését várja a kormány. Az üzemanyag-kereskedelemben is a konkurenciaharcot erősítő változásokról döntöttek, főleg a hálózathoz nem tartozó szolgáltatók, illetve az önkiszolgáló egységek javára − derül ki az Adnkronos hírügynökség beszámolójából. Jelentősen, ötezerrel növekedhet a gyógyszertárak száma, hosszabbodhat a nyitva tartási idő, a patikán kívüli értékesítésen viszont az előzetes tervekkel ellentétben nem lazítottak. A korábban jelzettnél kevésbé, csupán 500 fővel bővülhet a közjegyzői kar létszáma, újdonság viszont, hogy a fiatal vállalkozók számára létrehoznak egy egyszerűsített, korlátozott felelősségű társasági formát, amelyet akár 1 eurós alaptőkével is létre lehet hozni.
A több olasz városra kiterjedő taxisdemonstrációk megtették hatásukat: a kormány letett arról a tervéről, hogy megduplázza a taxisengedélyek számát, amelyekért több tízezer eurót kell fizetni. A jövőben egy újonnan felállított hatóság határoz majd ezekről, együttműködve az érintett városok önkormányzatával, ám a már engedéllyel rendelkezőket mindenképp kompenzálják az esetleges hátrányos döntésekért.
A következő hetekben a kormány egy bürokráciacsökkentő intézkedéscsomag jóváhagyására készül, utána pedig a merev munkaügyi szabályozások lazítását tervezik − közölte Monti. Ez utóbbi nagy viharokat kavarhat: az olasz munkajog nagyon keményen védi azt, akinek már van munkája − és ennek megóvásáért mindent megtesznek a szakszervezetek −, de éppen ezzel meg is nehezíti a munkahelyhez jutást, illetve rontja a termelés hatékonyságát.
