BUX 140082.71 0,33 %
OTP 45760 -0,46 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Liberalizációval lép tovább az olasz kormány

2012. január 17. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Évente akár ezer eurót is megtakaríthatnak az olasz családok az Adiconsum fogyasztóvédelmi szervezet számításai szerint, ha a kiszivárgottaknak megfelelően fogadja el a héten Mario Monti kormánya azt a rendeletet, amely jelentősen liberalizálna számos tevékenységet. A tervezet olyan, ma zárt szám, illetve ahhoz kötött hatósági engedély alapján működő területeket érintene, mint a gyógyszertárak, a benzinkutak, a taxizás, a különféle jogi szolgáltatások, emellett lazítana a kereskedelem szabályozásán is. Néhány példa:

1 A jövőben minden 3 ezer lakos után lehetne egy patikát nyitni (ma a küszöb 4 ezer, a 12 500 fősnél kisebb településeken 5 ezer lakos), valamint a jelenleginél több helyen lehetne árulni egyes receptköteles gyógyszereket is.

2 A benzinkutaknál élelmiszert, italt és újságot is árusíthatnak (ma ezt csak a külön szolgáltatók tehetik meg), a töltőállomások száma növekedhet, előnyben részesítve a függetleneket. Az üzemanyag-beszállítókat a mainál szabadabban választhatnák meg.

3 A jogi szolgáltatásoknál eltörlik a minimális tarifát, a közjegyzők száma jövő évtől ezerrel nőhet

Mindezeken felül újraszabályoznák a helyi közlekedést − a privatizációt elősegítendő −, illetve a helyhatóságok által adott különféle koncessziókat (például a tengerparti strandok működtetését). Ezenfelül a jelenleginél több taxisengedélyt adnának ki − kompenzációt adva a meglevők tulajdonosainak −, és lehetővé tennék a részmunkaidős bérkocsizást is. A taxisok hevesen tiltakoztak ez ellen: a múlt héten több városban, köztük Rómában is vadsztrájkot tartottak − ez kiterjedt a repülőtérre is −, több nagy forgalmú teret pedig megszálltak, a főváros mellett például Nápolyban is. Tegnap Róma egyik forgalmas csomópontján, az ókori Circus Maximus környékén demonstráltak a taxisok, jövő hétfőn pedig országos sztrájkot tartanak.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet