Rosszul sikerült a karácsony a Tiffany & Co.-nál: a világ második legnagyobb ékszerkereskedő cége november−decemberben világszerte csupán 7 százalékkal (952 millió dollárra) tudta növelni eladásait az egy évvel korábbihoz képest. Ez nemcsak a várakozásoktól marad el, hanem a 2010-ben elért 11 százalékos gyarapodástól is. A New York-i cég ezek után részvényenként 3,65 dollárra vette vissza profitkilátásait kedden kiadott közleményében az idén január 31-ével végződő üzleti évére − novemberben még 3,80 dollárról szólt az előrejelzés.
A profit warning nyomán 10 százalékkal esett a Tiffany-papírok árfolyama − ez a legnagyobb zuhanás 2008 októbere óta. Aggasztónak tartják az elemzők, hogy a világ minden táján romlott a helyzet: mind az USA-ban, mind Európában érzékelhetően gyengültek az eladások az ünnepi szezonban − közölte a Tiffany vezérigazgatója, Michael Kowalski. Ezt még csak érthetővé teszi, hogy a mai válsághelyzetben az emberek visszafogták az ékszervásárlást − különösen Európában −, de már Ázsia sem húz úgy, mint régen. Az ázsiai−csendes-óceáni térségben 19 százalékkal bővült az ünnepi forgalom, szemben az egy évvel korábbi 23 százalékkal − derül ki a cég adataiból.
A Tiffany mérsékelt karácsonyi sikere arra is utalhat − figyelmeztetnek a hírügynökségek által megkérdezett ágazati elemzők −, hogy véget ér a luxusipar szárnyalása. Az elmúlt egy-két évben a legfelső kategóriába tartozó márkák gyártói egyáltalán nem érezték meg a válságot, a forgalom és a profitok híztak, hála részben annak, hogy a nagy pénzeket kereső elitet nem érintették igazán a megszorítások, részben pedig annak, hogy a gyorsan gazdagodó kínaiak minden pénzt megadtak a státusszimbólumokért. A Tiffany továbbra is erős globális brand − idézte a Financial Times a Goldman Sachs kommentjét −, de a gyenge karácsonyi forgalma az egyik első jele lehet annak, hogy a felső kategóriában is lassul a fogyasztás.
