BUX 140025.02 0,29 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A piac méltányolja a mentőakciókat

2012. január 13. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bizalmat szavazott tegnap a piac annak a két, nemrég még az eurózóna bedöntésével fenyegető országnak, ahol új vezetéssel fogtak hozzá a rendcsináláshoz. A december 21. óta hivatalban levő spanyol kormány ugyan még nem mutatta be, miként mérsékli a tavalyi 8 százalékról az idén tervezett 4,4 százalékra a GDP-arányos deficitet, de a parlament a héten már jóváhagyott egy első kiadáscsökkentési csomagot, addig is, amíg márciusban be nem mutatják a költségvetést. Olaszországban a Mario Monti vezette szakértői kormány már túl van a megszorító csomag elfogadtatásán, de igazán az győzte meg a piacokat, hogy Angela Merkel német kancellár egyértelműen elismerte és támogatta Monti erőfeszítéseit e heti találkozójukon (jövő pénteken pedig Nicolas Sarkozyvel együtt Rómába utazik).

Spanyolország tegnap 10 milliárd euró értékben adott el 2015 júliusában lejáró kötvényeket − ez a tervezett mennyiség duplája −, 3,384 százalékos átlaghozammal; decemberben a hasonló papírok 5,187 százalékos hozam mellett találtak gazdára. Ezzel a spanyol kormány az egész évre tervezett 86 milliárd eurónyi forrásigény közel 12 százalékát bevonta. Az olasz kincstár egyéves, illetve féléves lejáratú papírokat értékesített: az előzőekből 8,5 milliárd eurónyit adott el (12 milliárdra volt kereslet), 2,735 százalékos hozammal − szemben az egy hónappal ezelőtti 5,952 százalékkal. A 3,5 milliárd euró értékű féléves papír is alacsonyabb, 1,644 százalékos hozam mellett kelt el. A sikeres aukciók után mindkét ország tízéves kötvényének hozamai is csökkenni kezdtek a másodlagos piacon: a spanyolé 5,14 százalékig süllyedt, de az olasz is 6,59 százalékra ment vissza, vagyis egyre megnyugtatóbb távolságba kerül a vészes tartomány kezdetét jelző 7 százaléktól.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet