BUX 139976.65 0,25 %
OTP 45950 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Betéteiket élik fel az olasz vállalatok

2012. január 12. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több mint egy éve nem látott szintre süllyedtek novemberben az olasz háztartások, illetve vállalatok bankbetétei − derül ki az olasz jegybank novemberi jelentéséből. Az összesen 2,7 százalékos csökkenés többségét a vállalatok hozták össze: az olasz bankoknál elhelyezett betéteiket 5,2 százalékkal, 165,2 milliárd euróra apasztották (csak a nem pénzügyi szektorban működő vállalatokról van szó). A háztartások betétállománya 1,4 százalékkal, 815,8 milliárd euróra mérséklődött.

A bankok hitelkihelyezése 3,5 százalékkal csökkent az egy évvel korábbihoz képest, ez a legalacsonyabb mérték 2010 novembere óta. A kamatok ismeretében ez nem is csoda: novemberben a jelzáloghitelek kamata második hónapja emelkedett, elérve a 3,98 százalékos átlagot − noha az Európai Központi Bank (ECB) egy 25 bázispontos vágással már akkor megkezdte a kamatcsökkentést (azóta még egyet vágott, így az ECB mai döntése előtt 1 százalék az európai alapkamat). Emelkedtek a vállalati hitelek kamatai is, az októberi 3,81 százalékról 3,98 százalékra − ez több mint egy éve a legmagasabb szint. Sovány vigasz, hogy 23 bázisponttal csökkentek a fogyasztási hitelek kamatai, hiszen még így is 9,08 százalék az átlaguk.

Az olasz bankok decemberben rekordösszeget, 210 milliárd eurót kölcsönöztek az ECB-től, ez 37 százalékkal több az egy hónappal korábbinál − emlékeztetett a Bloomberg. A bankok idei refinanszírozási kötelezettségeik fedezésére gyűjtenek − miután a piacon csak egyre rosszabb feltételekkel jutnak forráshoz −, a felvett összegek zömét az ECB-nél parkoltatják.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet