BUX 139847.52 0,16 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában megcélozták az egymilliót

2012. január 3. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szlovák autóiparnak módfelett jól ment 2011-ben: a három autógyártó a 2010. évi 522 ezres összesített darabszám után tavaly együttesen 650 ezer gépkocsit állított elő. A pozsonyi Volkswagen az előzetes becslések szerint 200 ezer autót gyártott, idén ezt meg szeretnék duplázni, legalábbis így nyilatkozott Andreas Tostmann, a Volkswagen Slovakia 2011 végén távozó vezetője. A zsolnai KIA Motors Slovakia 2011-es gyártása 250 ezerre, a nagyszombati PSA Peugeot-Citroëné pedig 200 ezerre becsülhető. Ha a zsolnai telephely prognózisa valóra válik, idén akár 300 ezer gépkocsi is lekerülhet náluk a szalagról. A PSA-nak az új Peugeot 208-as segíthet a növekedésben, itt ugyancsak 300 ezres idei termeléssel számolnak. Ha a társaságok előrejelzése a válság újabb hulláma ellenére bejön, akkor a szlovák autógyártás története során először érné el az egymilliós darabszámot − az ágazat adja egyébként az ország ipari teljesítményének 40 százalékát.

A gépkocsik értékesítésében viszont csak mérsékelt javulásról lehet számot adni. A roncsprémiumnak köszönhetően 2009-ben még több mint 90 ezer autót adtak el az 5,4 milliós Szlovákiában, egy évre rá viszont a prémium lecsengésével már húszezerrel kevesebbet. A bő 21 százalékos visszaesés nyomán az értékesítés volumene kis híján a 2005-ös szintre esett vissza. A 2011-es teljes évi adatok még nem állnak rendelkezésre, az év első 8 hónapjában 49 954 gépkocsi talált gazdára, ami időarányosan 14,2 százalékkal jobb a 2010-es mutatónál, de a 2009-estől elmarad. 2011 első felében az országban értékesített autók 47 százalékát lízingelték − számolt be Juraj Ebringer, a szlovák lízingszövetség elnöke.

Szabó Márta
Szabó Márta

Ez is érdekelhet