BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Veszélyben lehet a román deficitcél

2011. december 22. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Egy éve tartó folyamatos növekedést követően októberben drámaian visszaestek az áfabevételek Romániában, ami folyamatában akár az idei és a jövő évi deficitcél elérését is veszélyeztetheti − kongatta meg a vészharangot a bukaresti pénzügyminisztérium. A harmadik negyedévi látványos, 4,4 százalékos GDP-növekedést követően a forgalmiadó-befizetések 4,6 százalékkal zsugorodtak októberben éves összevetésben. Miután a 2010-es költségvetést a tavaly év elején 19-ről 24 százalékra növelt áfa mentette meg, Bukarest arra számít, hogy az idei és a jövő évi szükségletek jelentős részét is a forgalmi adóból befolyt összegekből finanszírozzák. A pénzügyminisztérium idén 19 százalékos növekedés mellett 47 milliárd lejes áfabevételre számít, a jövő évi büdzsé újabb 6 százalékos növekedésre, azaz már közel 50 milliárd lejre támaszkodik. Jövőre az 1,9 százalékos hiánycél érdekében Romániának 57 milliárd lejt kell a piacról bevonnia, a folyamatosan romló világgazdasági helyzet folytán azonban elképzelhető, hogy büdzsé finanszírozásához az elővigyázatossági IMF-hitel egy részére is szükség lesz − fogalmazott Lucian Croitoru, a jegybankelnök tanácsosa.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet