Egy éve tartó folyamatos növekedést követően októberben drámaian visszaestek az áfabevételek Romániában, ami folyamatában akár az idei és a jövő évi deficitcél elérését is veszélyeztetheti − kongatta meg a vészharangot a bukaresti pénzügyminisztérium. A harmadik negyedévi látványos, 4,4 százalékos GDP-növekedést követően a forgalmiadó-befizetések 4,6 százalékkal zsugorodtak októberben éves összevetésben. Miután a 2010-es költségvetést a tavaly év elején 19-ről 24 százalékra növelt áfa mentette meg, Bukarest arra számít, hogy az idei és a jövő évi szükségletek jelentős részét is a forgalmi adóból befolyt összegekből finanszírozzák. A pénzügyminisztérium idén 19 százalékos növekedés mellett 47 milliárd lejes áfabevételre számít, a jövő évi büdzsé újabb 6 százalékos növekedésre, azaz már közel 50 milliárd lejre támaszkodik. Jövőre az 1,9 százalékos hiánycél érdekében Romániának 57 milliárd lejt kell a piacról bevonnia, a folyamatosan romló világgazdasági helyzet folytán azonban elképzelhető, hogy büdzsé finanszírozásához az elővigyázatossági IMF-hitel egy részére is szükség lesz − fogalmazott Lucian Croitoru, a jegybankelnök tanácsosa.
