Kétszer is bizalmat kapott az olasz szakértői kormány költségvetési csomagja pénteken a parlament alsóházában, de az esti végszavazáson a képviselők több mint ötöde nem vett részt. A távolmaradók zömét Silvio Berlusconi pártja, a PdL adta − jelezve, hogy a Mario Monti vezette csapat nem sokra megy a politikusok megnyerése nélkül. A mintegy 33 milliárd eurós, kormányrendeletként már életbe lépett csomag a héten kerül a szenátus elé, ha ott is átmegy, akkor kemény megszorítások várnak az olaszokra. A büdzsé egyensúlyának megteremtését és a piaci bizalom megszerzését szolgáló intézkedések többsége az adózást érinti (egyebek közt visszaállítják az ingatlanadót, megadóztatják az amnesztiával hazahozott vagyonokat), emellett szigorodnak a nyugdíjszabályok is. A parlamentben főleg amiatt érték bírálatok Montiékat, mert túlságosan az adóemelésekre támaszkodnak, az adósságteher enyhítéséhez elengedhetetlen növekedés helyett. A gazdaságélénkítő elképzelések egy részét azonban már születésük közben elgáncsolták: a zárt szakmák liberalizálása ellen több fronton is sikerrel lobbiztak az érintettek, így például egyelőre a patikusok is megőrizhették kiváltságaik jó részét.
