Két év felfüggesztett börtönre ítélte egy francia bíróság Jacques Chirac volt köztársasági elnököt, miután bűnösnek találták közpénzek jogtalan felhasználásában, illetve a közbizalommal való visszaélésben. A 79 éves politikus − aki egészségi állapota miatt nem vett részt a tárgyaláson − még párizsi polgármester korában helyezte el a vád szerint fiktív önkormányzati állásokba pártja, az RPR tagjait, illetve különféle barátait. (Chirac 1977−1995 között volt a francia főváros polgármestere, utána 1995-től 2007-ig töltötte be az államfői posztot.)
Az ügyben összesen kilenc főt állítottak bíróság elé, közülük kettőt felmentettek; a volt államfő − akit hivatali idejében védett a mentelmi jog, de nem is ismerte el, hogy bármi rosszat tett volna − elvben tíz évet, illetve 150 ezer eurós pénzbüntetést is kaphatott volna. Chirac elnöksége alatt, 2004-ben már születtek ítéletek az üggyel kapcsolatban − emlékeztetett az AP −, akkor egyebek közt a jelenlegi külügyminiszter, Alain Juppe is kapott 14 hónapot felfüggesztve. A most elítélt exelnök a legnépszerűbb francia politikusok közé tartozott az elmúlt évtizedekben, a mostani ítélettel azonban Philippe Pétainnel került egy társaságba, akit 1945-ben ítéltek el azért, mert államfőként együttműködött a nácikkal.
