Jó és rossz hírként is értékelték a tegnapi olasz kötvényaukciót a kommentárok: a jó hír az volt, hogy a tervezett maximum, 3 milliárd euró erejéig sikerült értékesíteni az ötéves lejáratú államkötvényeket, 1,42-szeres kereslet mellett. A rossz hír a 6,47 százalékos átlaghozam volt − ilyen magas szintet utoljára még az euró előtti időkben, 1997 májusában ért el ez a papír. Az irányadó tízéves kötvények hozama az aukció után 6,69 százalék volt, a németekhez mért spread 469 pont − ezeknél a számoknál sokkal rosszabbat is láttak a befektetők Silvio Berlusconi távozása előtt, de az elemzők szerint távolról sem megnyugtató a helyzet. Az ötéves papír 6,5 százalék körüli hozammal fenntarthatatlan − mondta a Reutersnek a WestLB stratégája −, de egyelőre a piac annak is örül, hogy gazdára talált a kínálat.
Olaszország helyzetét külön kínossá teszi, hogy benne testesítik meg az eurózóna kockázatát egy olyan időszakban, amikor egyre jobban nő a finanszírozási igénye − figyelmeztetett a londoni Spiro Sovereign Strategy igazgatója. Minden januári−feb-ruári aukciót árgus szemek figyelnek majd, hogy nem okoz-e nehézségeket az olaszoknak a piaci hozzáférés. Olaszországnak 53 milliárd eurónyi adósságot kell refinanszíroznia az első negyedévben, ez a UBS AG becslése szerint mintegy harmada az eurózóna összes akkor lejáró adósságának.
Az olasz polgárok mindenesetre igyekeznek megtenni a magukét: a második \"vásároljuk fel az adósságunkat\" napon 7 milliárd euró értékben tudott eladni a kincstár egyéves állampapírokat, 5,952 százalékos hozam és csaknem kétszeres kereslet mellett. (A novemberi hasonló alkalommal 6,08 százalékos hozam alakult ki.) A magánkezdeményezésből indult akciót először november 28-án rendezték meg, akkor bármilyen olasz állampapírt jutalékmentesen vehettek meg a másodlagos piacon a magánbefektetők.
