Három hónapja először tudott bővülni a német ipar októberben, ráadásul az elemzők által vártnál jobban: a termelés 0,8 százalékkal nőtt szeptemberhez képest, amikor viszont 2,8 százalékos visszaesést produkált az ágazat (a Bloomberg konszenzusa 0,3 százalék volt). Éves összevetésben 4,1 százalékkal nőtt a német ipar.
A pozitív termelési mutatónál is biztatóbbnak tartják elemzők, hogy októberben minden várakozást felülmúlva, 5,2 százalékkal ugrottak meg a német ipari megrendelések a gazdasági minisztérium adatai szerint. A kedvező novemberi foglalkoztatottsági mutatókkal együtt ez arra utal, hogy az európai válság ellenére Németország talán megúszhatja a GDP-csökkenést a negyedik negyedévben, hála a belső keresletnek. A minisztérium közleménye ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a következő hónapokban visszafogott maradhat az ipar teljesítménye.
Sötétebben látja a helyzetet a berlini DIW gazdaságkutató intézet, amelynek friss prognózisa szerint 2011 utolsó és 2012 első negyedévében visszaesik az ipari termelés. A DIW a negyedik negyedévben 0,2 százalékos GDP-csökkenésre számít (az előző három hónaphoz képest), főleg az ipar lassulása miatt. Az sem zárható ki, hogy 2012 első negyedévében is zsugorodik majd a gazdaság − mondta az intézet vezető közgazdásza, Ferdinand Fichtner a Deutsche Börse hírportáljának, az mninewsnak.
GDP-csökkenést várnak már a folyó negyedévre Olaszországban is, a 0,1−0,6 százalékos mínusz között szóródó elemzői becsléseket csak alátámasztották a statisztikai hivatal ugyancsak tegnap közzétett ipari adatai. Az olasz ipar teljesítménye októberben hó/hó alapon 0,9 százalékkal esett (a Reuters által megkérdezett elemzők 0,4 százalékos mínuszt vártak), ez éves összevetésben 4,2 százalékos csökkenést jelent − ekkora éves hanyatlásra utoljára 2009 decemberében volt példa. A most beindított megszorító program rövid távon negatív hatással lesz mind az ipari termelésre, mind a GDP-re − vélik olasz elemzők −, különösen 2012 első fele ígérkezik keménynek.
