Jól fogadták a piacok a hét végén bejelentett olasz válságkezelő csomagot: a tízéves olasz kötvények hozama tegnap délre 6,14 százalékig süllyedt (az utóbbi hetekben 7 százalék fölött ragadt be), a németekéhez mért spread 396 pontra csökkent, ezzel több mint egy hónap után került 400 pont alá.
Pedig a vasárnap esti sajtótájékoztatón kemény dolgok is elhangzottak Olaszország rövid távú kilátásait illetően: az új prognózis szerint jövőre 0,4-0,5 százalékkal csökken a GDP és 2013-ban is csak stagnálást várnak − mondta el Vittorio Grilli gazdasági miniszterhelyettes. (A Berlusconi-kormány még 0,6, illetve 0,9 százalékos növekedéssel számolt.) A kiszivárgott hírekkel ellentétben végül nem nyúltak a személyi jövedelemadóhoz, a 0,4 százalékos ingatlanadót viszont csakugyan visszaállítják az első lakásra (Napi Gazdaság, 2011. december 5.), az összes többire pedig 0,75 százalékot vetnek ki, a mostani kataszterben szereplőhöz képest 60 százalékkal növelt érték alapján. A 21 százalékos általános forgalmi adót 2012 második negyedévében 2 százalékkal emelik meg.
Az olasz reformcsomagokban rendre előkerülő adóamnesztiát ezúttal nem vetik be, sőt a korábbiakban adókedvezményekkel hazahozott vagyonokat is megsarcolják 1,5 százalékkal. Pluszteherrel sújtják az összes pénzügyi tevékenységet: a banki folyószámlák után fizetendő illetéket kiterjesztik a betétekre, illetve bármilyen pénzügyi befektetésre is. (Ma egy bankszámla után a fizikai személyek 34,20 euró, jogi személyek 73,80 euró illetéket fizetnek évente.)
A nyugdíjreformot a már bejelentetteknek megfelelően beindítják, a munkaerőpiacot érintő intézkedésekről viszont még a következő hetekben egyeztetnek a szociális partnerekkel − közölte a szakértői kormány feje, Mario Monti. Az már biztos, hogy az iparűzési adóval korrigálni lehet majd a munkaerőköltségeket és kedvezményekkel támogatják a nők és a fiatalok alkalmazását. A gazdaság élénkülését szolgálhatja majd a gyógyszer-kereskedelem, a közlekedés, illetve az üzletek nyitva tartásának liberalizálása.
