Idén januárig visszamenőlegesen 1,7 százalékos béremelést javasolt 2011-re a múlt héten az Európai Bizottság (EB) az unió különféle szervezeteinél dolgozó alkalmazottaknak − a javaslat azután született meg, hogy az uniós stábok tagjait képviselő 11 szakszervezet kilátásba helyezte: egynapos munkabeszüntetést tartanak valamikor november 23. és december 17. között. Ez lényegében megbénította volna az összes, az EB irányítása alá tartozó tevékenységet, egy olyan időszakban, amikor szinte az Európai Unió létét meghatározó lépésekről kellene dönteni a december 9-re kitűzött csúcstalálkozón.
Az unió válságától függetlenül napirenden lévő bérkérdés ezzel még nincs megoldva, hiszen a 2004-ben megkötött keretmegállapodás 2012-ben lejár. Az új, 2020-ig szóló szerződés tervezete szerint az EB összesen egymilliárd eurót szeretne megspórolni a létszám ötszázalékos csökkentésével, a munkaidő növelésével (a mai heti 37,5 óra 40-re nőne), valamint azzal, hogy az uniós alkalmazottak nyugdíjkorhatárát 63-ról 65 évre emelik. A szakszervezetek ellenzik ezeket az elképzeléseket, az EuObserver által idézett javaslatuk szerint inkább azt szeretnék, hogy csökkentsék a magasabb beosztású uniós tisztségviselők javadalmazását. Az egyes kormányok képviselői viszont még nagyobb áldozatokat várnának el az uniós stábtól a bérek, a juttatások és a nyugdíjak terén, arra hivatkozva, hogy a tagországok közigazgatását keményen érintik a költségvetési megszorítások, és ezek alól az európai intézmények állománya sem húzhatja ki magát.
Az uniós alkalmazottak javadalmazása régóta szúrja még a küldő országokbeli köztisztviselők szemét is, főleg azért, mert a fizetésük mellett alacsony adókkal, illetve a külföldi munkavállalást megkönnyítő juttatásokkal is megkönnyítik nekik az életet. Aki egyszer bekerült az aranykalitkába, az nem szívesen hagyja el: a bizottsági statisztikák szerint a mintegy 50 ezer alkalmazott közül csupán nyolcvanan adták be a felmondásukat 2008 óta. Egy dolgot ugyanakkor erősen hangsúlyoznak a stáb tagjai: a határozatlan időre felvett dolgozók sokkal jobban keresnek a hároméves szerződéssel alkalmazottaknál, miközben gyakran ugyanazt a munkát végzik.
