A kanadai vállalat került ki győztesen abból a román kormány ellen évek óta folytatott háborúból, amely a fekete-tengeri offshore olaj- és gázkincs feltárására és kitermelésére kötött szerződés körül robbant ki − tudta meg a Napi Gazdaság. Az ásványtartalékok országos ügynöksége (ANRM) ugyanis végül megadta a Sterling Resources Ltd.-nek a kutatási és kitermelési engedélyeket, elismerve ezzel a kanadai cég jogait a vitatott területekre − tájékoztatta lapunkat Mark Beacom, a Sterling Resources Ltd. alelnöke. Hozzátette: az engedélyek birtokában a vállalat és partnerei hamarosan megkezdhetik a kutató-kitermelő munkálatokhoz szükséges eszközök beszerzését. A szénhidrogének kiaknázása hosszas előkészületeket igényel, a fúrások várhatóan 2012 második felében kezdődnek. A független RPS Energy tanácsadó vállalat becslése szerint a Midia és a Pelican övezetekben található Ana és Doina lelőhelyekről akár 32 milliárd köbméter földgáz és 310 millió hordó kőolaj is kiaknázható − állítja Beacom.
A Sterling-botrány 2009-ben robbant ki, amikor kiderült, hogy az Ukrajnától a hágai döntést követően frissen \"megszerzett\", 9700 négyzetkilométer kiterjedésű fekete-tengeri kontinentális talapzat és a Kígyó-sziget alatt rejlő szénhidrogénkincs egy részének kitermelési joga több éve a Sterling román leánya, a Midia Resources Srl. birtokában van.
Az Emil Boc vezette kabinet mindent elkövetett, hogy az előző kormány által aláírt koncessziós szerződést semmissé nyilvánítsa, Calin-Popescu Tariceanu korábbi kormányfőt azzal vádolta, hogy mandátumának utolsó napjaiban játszotta a kanadaiak kezére a kitermelési jogokat, még azt megelőzően, hogy a bíróság Románia javára döntött volna.
A 1992-ben aláírt koncessziós szerződéshez 2008-ban csatolt záradék szerint a román állam csak évi járadékra jogosult, ami a majdani bruttó olajkitermelésnek a 3,5−13,5 százalékát, a bruttó gázkitermelésnek pedig a 3,5−13 százalékát teszi ki. Az alapszerződés szerint viszont a román államot a termelés 45 százaléka illette volna meg.
A kanadai cég eközben, megelégelve a több éve tartó állóháborút, idén júniusban úgy döntött: a két ország által korábban aláírt, a gazdasági kapcsolatokat erősítő keretszerződésben foglaltak szerint hivatalosan is nemzetközi vitarendezési eljárást kér ez ügyben (Napi Gazdaság Online, 2011. június 24.). A Sterlinget emellett azzal is vádolták, hogy egyedül képtelen lenne kitermelni a földgázt és a kőolajat, nincsenek ugyanis megfelelő szakemberei és technikája sem.
Az olajtársaság akkor úgy védekezett, hogy a kitermelésbe olyan partnereket tervez bevonni, amelyeknek megfelelő tapasztalataik és erőforrásaik vannak a szénhidrogének mélytengeri kiaknázásához. Az ANRM múlt pénteki döntésében a Sterling által a partnerei javára átruházott részesedésekre is rábólintott. E szerint a fekete-tengeri Midia és Pelican övezetek kitermelési joga 60 százalékban a Sterlingé, 20 százalékos részesedése van továbbá a Petro Ventures Europe vállalatnak és 15 százaléka a Gas Plus International cégnek is.
A Calgaryban bejegyzett Sterling Resources Ltd. olaj és gázipari vállalatnak Románia mellett érdekeltségei vannak az Egyesült Királyságban, Franciaországban és Hollandiában is.
