Bár Donald Tusk a várakozásoknak megfelelően jelentős megszorításokat jelentett be pénteki parlamenti programbeszédében, azonban kilátásba helyezett azok szociális hatásait jelentősen ellensúlyozó lépéseket is. A miniszterelnök expozéjában hangsúlyozta, hogy céljuk jövőre kikerülni az uniós túlzottdeficit-eljárás alól − a költségvetési hiánynak 2012 végére 3 százalékra, az államadósságnak a GDP 52 százalékára kell csökkennie.
A kormányprogram leghangsúlyosabb eleme a nyugdíjreform. A miniszterelnök szerint a jelenlegi rendszer fenntarthatatlan, ezért a nyugdíjkorhatárt egységesen 67 évre emelik 2013-tól. A lépcsőzetes végrehajtás folytán négyhavonta emelnek egy hónappal, vagyis a férfiaknál 2020-ban, a nőknél 2040-ben kezdik el a magasabb korhatár alkalmazását. Ennek következtében azonban jelentősen nő a nyugdíj összege − a nők esetében elérheti a 80 százalékot is. Emellett 2 százalékkal növelik a munkaadók által alkalmazottaik után fizetett nyugdíjjárulékot.
Megszüntetnek továbbá számos nyugdíjkedvezményt, így a fegyveres testületekét, a bányászokét (csak a közvetlenül a kitermelésben dolgozóknál marad meg), a bírákét és az ügyészekét, valamint a papokét. A fegyveres testületeknél az új szabályok csak a 2012-től belépőkre vonatkoznak, így az is, hogy 25 évi szolgálat és az 55 éves kor elérése a nyugdíjhoz való jog elnyerésének feltétele. A kormányfő ugyanakkor közölte, hogy a jövő év július 1-jétől 300 zlotyval (21 ezer forint) emelik a rendőrök és a katonák fizetését.
Változik a családtámogatások rendszere is − az egygyermekes, jómódú családok nem részesülnének adókedvezményben, míg a harmadik s az utána következő gyermekek után 50 százalékkal nagyobb kedvezmény járna. Anyasági támogatást csak az évi 85 ezer zlotynál kevesebbet kereső családok kapnának.
