BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Feladják-e Magyarországot a nyugati bankok?

Új megállapodás készül a nyugat-európai bankokkal arról, hogy megakadályozzák a kelet-európai leánybankok forrásainak kiszáradását.

2011. november 15. kedd, 15:48

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Néhány héten belül új megállapodást köthet az EBRD az európai bankokkal arról, hogy megakadályozzák a kelet-európai leánybankok forrásainak kiszáradását - tájékoztatta a Bloomberg hírügynökséget Nagy Piroska, az EBRD vezető közgazdászának tanácsadója.

Ez viszonylag rövid időn belül már a második ilyen paktum lehet, ám megoldásaiban különbözne attól bécsi egyezménytől, amelyet még 2008-2009-ben hoztak tető alá. Utóbbiban a magyarországi bankszektor szempontjából meghatározó anyabankok kinyilvánították elkötelezettségüket a magyarországi leánybankjaik iránt, illetve szándéknyilatkozatot írtak alá magyarországi finanszírozásuk megfelelő szinten való tartásáról.

Az EBRD úgy látja, hogy a bankoknak további tőkére lehet szükségük a nem teljesítő hitelek magas aránya miatt, ami ráadásul tovább is nőhet. Európa fejlett részeinek válsága ráadásul jelentős kockázatot jelent a már amúgy is rosszabb kilátások tekintetében: sorrendben Magyarország, Szlovákia, Bulgária, Horvátország, Szlovénia, Románia és Lengyelország a legveszélyeztetettebb.

Az európai politikusok, az Európai Bankfelügyeleti Hatóság (EBA) a bankokkal és a hatóságokkal a 2008-2009-esnél szorosabb együttműködésben dolgoznának a kockázatok kezelésén - fogalmazott Nagy.

Az Erste pénzügyi vezérigazgatója, Manfred Wimmer ugyanakkor október végén úgy fogalmazott: nincs szükség arra, hogy a nyugat-európai bankok elkötelezettek maradjanak a bécsi egyezményben foglaltak iránt. A bankok ugyanis akkor tették meg ígéretüket, amikor az érintett országok, köztük Magyarország és Románia folyómérleg-hiánya magas volt, és kevesebb lehetőségük volt finanszírozni önmagukat - mondta Wimmer.

Nagy Piroska úgy véli, a tárgyalások mostani köre inkább a korábbi megállapodások során kialakított keretek hasznosítását jelenti.

Economx
Economx

Ez is érdekelhet