Szabadulni igyekszik problémás államkötvényeitől a Société Générale, ám a görög papírok leírása komolyan visszavetette eredményét. A francia pénzintézet harmadik negyedéves nyeresége görög államkötvény-kitettségének leírásai, valamint az alacsonyabb kereskedési bevételek folytán csaknem harmadával esett vissza éves összehasonlításban. A második legnagyobb francia bank bejelentette, idei nyereségéből 1987-es privatizációja óta először nem fizet osztalékot, valamint alaposan megnyirbálják a vezetői bónuszokat.
A lépést az európai bankfelügyeleti hatóság azon elvárása is indokolja, hogy 2012. június 30-ig kilenc százalék fölé kell tornásznia a legfontosabb bankoknak tőkemegfelelési mutatójukat. Márpedig ehhez a SocGen közlése szerint 2,1 milliárd eurónyi tőkére lesz szüksége, amelyet a megtakarításokon kívül külső forrásbevonással kell majd előteremtenie. Mindenesetre a pénzintézet a harmadik negyedév során 622 millió euró nyereséget könyvelhetett el, eredményéből 333 millió eurót vitt el görög államkötvényeinek 60 százalékos leírása.
A társaság gyorsjelentése szerint az év eleje óta 3,4 milliárd euróra csökkentette görög, olasz, ír, portugál és spanyol kitettségét, valamint július és november között 10 milliárd eurónyi problémás eszköztől szabadult meg 121 millió eurós költség fejében. A SocGen befektetési banki üzletága is megszenvedte a nehéz piac i viszonyokat, a kötvény-, deviza- és árupiaci üzletág eredménye éves összevetésben 84 százalékkal, 77 millió euróra zuhant. A nagy szektortárs BNP Paribas még múlt héten rukkolt elő negyedéves jelentésével. A konkurens pénzintézet nyeresége még jelentősebb, 72 százalékos visszaesést mutatott, amelyben szintén komoly szerepet játszott a görög kötvények leírásán, illetve az egyéb eurózónás államkötvények értékesítésén elszenvedett 2,26 milliárd eurós veszteség.
