BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A svájciak már a saját bérükről is szavazhatnak

Szakszervezetek 22 frankra emelnék a minimális órabért. A referendum kiírásához szükséges aláírás már megvan.

2011. november 6. vasárnap, 17:18

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A svájci szakszervezetek 22 frankra (5500 forint) emelnék a minimális órabért és erre egyre nagyobb az esélyük is. Vasárnap ugyanis összegyűjtötték a népszavazás kiírásához szükséges aláírás-mennyiséget. Egy referendum kiírásához 100 ezer aláíás kell, jelenleg pedig már 121 ezer is megvan - mondta a Svájci Szakszervezetek Szövetsége (SGB) szóvivője.

Ha a svájciak megszavazzák a 22 frankos minimális órabért, az a 42 órás munkahetet alapul véve, négyezer frank havi bruttó jövedelmet jelentene. Ez bőven meghaladja a szomszédos államokban érvényes minimálbéreket. Franciaországban például 9 eurós (2700 forint) órabér van érvényben, Németországban ugyan nincs általános alsó bérhatár megállapítva, de a szakszervezetek legalább 8,50 eurós órabért követelnek.

Az SGB szerint minden tizedik svájci munkavállaló profitálna a minimális órabér bevezetéséből; ma közel 400 ezer ember órabére kevesebb mint 22 frank, mindenekelőtt a takarítók, a textil- és óraipar alkalmazottai, valamint a kiskereskedelemben dolgozók tartoznak Svájcban a rosszul fizetettek közé.

Amennyiben megvalósul a szakszervezeti követelés, az nem érint majd mindenkit. A diákok, gyakornokok, családi vállalkozók valamint az önkéntes munkát végzők is kimaradnak belőle.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet