Komoly kihívás elé nézhetnek a kelet-közép-európai gazdaságok, a nyugat-európai bankok feltőkésítése ugyanis a régiós hitelkihelyezések elapadásához vezethet. A térség bankrendszerének kétharmada nyugati pénzintézetek, többek közt az olasz UniCredit, illetve Intesa Sanpaolo, az osztrák Erste vagy a Raiffeisen tulajdonában áll, így ha azok tőkehelyzetük javítása érdekében elzárják a lassuló gazdaság és romló hitelportfólióik miatt eleve nehéz helyzetben lévő leányaik előtt a pénzcsapot, az nagyban visszavetheti a hitelezést − mondta a Bloombergnek Erik Berglof, az EBRD vezető közgazdásza. A második félévben érezhetően lassulnak a kelet-európai kihelyezések az európai fejlesztési bank 29 tagországában tapasztalt első hat havi 3 százalékos (inflációval kiigazított) bővüléshez képest.
A feltőkésítési követelményeknek a várható mérlegfőösszeg-csökkentés nyomán bizonyosan érezhető hatásuk lesz − véli Christian Keller, a Barclays feltörekvő piaci közgazdásza. Ez ugyanis az összefonódások folytán azt eredményezheti, hogy a kelet-európai térség gazdasági növekedése nem érheti majd el ismét a válság előtti szintet. Az IMF adatai alapján a nyugati bankok által a régióba csatornázott hitelek 2003 és 2008 között évi mintegy 1,5 százalékponttal járultak hozzá a gazdasági növekedéshez. Mostanra viszont a térségben már sehol nem éri el a 10 százalékot a kihelyezések dinamikája, azaz a 2007−2008-as szint harmadára esett vissza a bővülés. Magyarországon egyes szereplők tőkehiánya miatt legjobb esetben is stagnál majd, de akár csökkenhet is a vállalati hitelezés − mondta még a múlt héten Wolf László, az OTP vezérigazgató-helyettese. Az országba áramló tőke a szükséges minimális feladatok ellátására lesz csak elég, figyelembe véve a banki különadó jelentette versenyhátrányt is − szögezte le egy keddi interjúban Szabó Ferenc, a Raiffeisen magyarországi leányának vezérigazgató-helyettese. A román jegybank alelnöke, Cristian Popa a 2008-as válság kezelését segítő bécsi kezdeményezés felélesztésében látná a megoldást, félő ugyanis, hogy a nyugati bankok ismét csökkenteni akarják majd kitettségüket a kelet-európai térségben és adott esetben forrást akarnak majd kivonni.
A bécsi kezdeményezést 2009-ben koordináló EBRD azt az álláspontot képviseli, hogy a feltőkésítéseknek a régiós leánybankokra is ki kell terjednie.
