BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Devizakorlátozás és rekord kamatszint Fehéroroszországban

Újabb csúcsot állított fel a belarusz krízis, ezúttal a kamatemeléssel, de az államfő kitart amellett, hogy az ország gazdasága nincs válságban.

2011. október 14. péntek, 11:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A mai nappal a minszki jegybank újabb történelmi csúcsra, 5 százalékkal 35 százalékra emelte az alapkamatot. Közleménye szerint ez a makrogazdasági stabilizálásra tett újabb lépés, amelynek célja a belarusz rubel árfolyamára nehezedő nyomás és az infláció mérséklése - jelentette a minszki Telegraf. Ugyanakkor Nagyezsda Jermakova, a központi bank elnöke elismerte, hogy bár a lakossági betétek és hitelek kamata már 40-45 százalék, így bár a jegybanki kamatemelés közelebb hozza annak szintjét az inflációét, azt nem képes elérni. Az infláció a tavaly szeptemberihez képest a múlt hónapban elérte a 79,6 százalékot, és az év végére már 100 százalék fölötti pénzromlást várnak. Tavaly év végén 211-re a kormány 7,5-8,5 százalékos inflációt prognosztizált, és még májusban is csak 33-39 százalékost.

Még egy csúcsot sikerült elérnie a gazdaságnak: tegnap 1 dollár ára a minszki valutatőzsdén 300 rubellel, 9010-re emelkedett, és az elemzők szerint az árfolyam hamarosan elérheti a 12 ezret is. A hatóságok mindent megpróbálnak, hogy csökkentsék a valuták iránti keresletet. Alekszandr Lukasenko elnöki rendelettel visszaállította azt a 2006 elején megszüntetett gyakorlatot, hogy csak útlevél bemutatásával lehet pénzt váltani, s a beváltók adatait elektronikus nyilvántartásba veszik - írta a BelaPAN hírügynökség.

Ennek ellenére Lukasenko orosz újságírókkal találkozva ismét azt állította, hogy az ország nincs válságban, szembenéz problémáival és megoldja azokat - csak pánik és hisztéria a valutapiacon, de mint mondta, az év végére az is meg fog szűnni.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet