Már a PlayStation Portable (PSP) debütálásakor beindultak a pletykák, hogy a következő megálló egy okos telefonba rejtett játékgép lehet. Ugyan a nagy finn vetélytárs tett egy bukással végződő kísérletet az N-Gage-dzsel, ám a Sony Ericsson már komolyabb készüléket dobott össze (ebben sokat segíthettek konzolos tapasztalatai). Az Xperia Play mindenesetre tekintélyes méretekkel rendelkezik, 16 milliméteres vastagságához 175 grammos tömeg párosul. Elöl a 4 hüvelykes kijelző kapott helyet, amely a tapintásra gyorsan és pontosan reagál. A 480x854 pixel felbontású TFT panel színvisszaadása szép, napfényben is remekül olvasható.
A telefont szétcsúsztatva tárul fel a lényeg, a PlayStation joystickjének gombjai. A csúszka kinyitásával a telefon azonnal átvált az Xperia Play menüre, innen indíthatók a játékok, illetve adódik lehetőség továbbiak letöltésére. (A készülékhez gyárilag mellékelt 8 gigabájtos memóriakártya a nagyméretű programokkal gyorsan megtelhet.) A játékélmény kimondottan kellemes és az akkumulátor is egész jól bírja a strapát. Az Xperia ezen túlmenően egy minden tekintetben megfelelő okos telefon, az elvárható összes szolgáltatással együtt. Az 5 megapixeles kamera (amely hétköznapi használatra bőven elég) jó fényviszonyok közt már-már a kompakt fényképezőgépeket megszégyenítő felvételeket készít, még ha nem is HD felbontásban. A 85 ezer forint körüli fogyasztói ár mellett a mellékelt kiegészítők tárháza meglepően bőkezű. A hálózati töltőn kívül két USB adatkábel, egy sztereó headset, egy bőrtok, egy kijelzővédő fólia, illetve egy szivargyújtós USB adapter is lapul a dobozban.
