BUX 139957.99 0,24 %
OTP 45960 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Elbocsátási cunami a lengyel iskolákban

A lengyel önkormányzatok költségcsökkentésre hivatkozva drasztikus leépítésekbe kezdenek az iskolákban, van, ahol a pedagógusok 30 százalékát küldik el.

2011. július 5. kedd, 12:21

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Lengyelországban nem elbocsátási hullám, hanem valóságos cunami fenyegeti a pedagógusokat - vannak önkormányzatok, amelyek 30 százalékos leépítést terveznek. A Dziennik Gazeta Prawna közel száz önkormányzatnál végzett felmérése szerint három év óta most először kerül sor ebben a körben tömeges elbocsátásokra.

Ezt a demográfiai hullámvölggyel (a rendszerváltás óta 2 millióval csökkent a tanulók létszáma), a tanítás állami támogatásának csökkentésével, illetve a két éve bevezetett kötelező tanítói kiegészítő juttatással indokolják. Az iskolák fenntartói szerint ráadásul ezzel még nem lesz vége a leépítéseknek, és még annak a fiatal pedagógusnak is alig van esélye az elhelyezkedésre, aki két tantárgyat is képes oktatni.

A vezető lengyel gazdasági napilap felmérése azt mutatta, hogy míg például az elmúlt három évben Kielcében 46 pedagógusi státust szüntettek meg, idén 212-őt, Lódzban egyáltalán nem voltak elbocsátások, most 185 tanártól szabadulnak meg, Bydgoszczban három év alatt 116-al csökkentették számukat, idén május végével 47-nek mondtak fel, és 375-nek nem hosszabbították meg a szerződését.

Az oktatásügyi minisztérium a nehéz gazdasági helyzetük miatt leépítésekre kényszerülő önkormányzatoknak készülő törvénymódosításával az oktatási intézmények összevonását, illetve azt javasolja, hogy az iskolák megszüntetése helyett azokat minden korlátozás nélkül adják át kezelésüket a szülői közösségeknek. Ez utóbbi javaslat azonban máris elbukott a pedagógus szakszervezetek ellenállásán.

Barabás János T.
Barabás János T.

Ez is érdekelhet