BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Politikai válságot okozhat a nukleáris katasztrófa

Bizalmatlansági indítványt nyújt be az ellenzék a japán miniszterelnök ellen a márciusi földrengés és szökőár, valamint az annak következtében föllépő nukleáris krízis következményeinek nem megfelelő kezelésére hivatkozva. Közben sérült a fukusimai erőmű üzemeltetője, a Tepco újabb problémákkal néz szembe.

2011. május 27. péntek, 08:49

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Naoto Kan, japán miniszterelnöke elleni bizalmatlansági indítványról szavaz a szigetország parlamentje a jövő héten, miután egyre nagyobb kétségek jelentkeznek a fokozódó gazdasági gondok, valamint az elmúlt negyed század legsúlyosabb nukleáris válságának kezelése kapcsán. Az indítványt a legnagyobb ellenzéki erőnek számító Liberális Demokrata Párt nyújtja be.

A kormányfő elleni indítvány összefügg a március 11-i földrengés és szökőár után kialakult helyzet kezelését illető erősödő kritikákkal. A katasztrófa nukleáris válságot okozott, mintegy 24 ezer halottat és eltűnt áldozatot hagyva maga után.

Bár a szavazás vélhetően nem fogja megbuktatni a Japán Demokrata Párt kormányfőjét, arra azonban alkalmas lehet, hogy a politikust mozgásterétől párthívei elbizonytalanításával megfossza - idézte a Bloomberg Koicsi Nakano elemzőt. A japán miniszterelnök egyebek mellett az újjáépítés költségeit fedező adó kivetését tervezi, amely a gazdaság jelenlegi állapotában még a saját pártján belül is erős ellenállással találkozik.

Közben a márciusi természeti katasztrófa következtében megsérült fukusimai atomerőműről továbbra is rossz hírek érkeznek. A Tokyo Electric Power (Tepco) által (egykor) üzemeltetett erőműhöz pénteken a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértői csapata érkezik, de a helyi akadémikusok is figyelmeztetnek: masszív problémákat okozhat a reaktorokból szivárgó, sugárzó anyaggal szennyezett víz.

A mintegy két és fél hónappal ezelőtti katasztrófát követően a Tepco nagy mennyiségű hűtővizet pumpált a három sérült reaktorba. A cég közlése szerint május 18-ig mintegy 100 ezer köbméternyi radioaktív víz szivárgott el a létesítményből, a folyamat pedig azóta is tart. Közben a Tepco egy, az erőmű sérült reaktorait 6-9 hónapig hűteni képes megoldáson dolgozik.

A szennyezett víz mennyisége egyre növekszik, és ez masszív probléma - mondta Nagoja Egyetem professzora, Tecuó Igucsi. A szakember szerint mindenképpen meg kellene akadályozni, hogy a szennyezett víz a talajba szivárogjon, vagyis kellően biztonságos tárolót kell találni a víznek.

A helyzet fölmérését nehezíti, hogy a Tepco és a japán hatóságok április 12-óta nem frissítették a szivárgással, szennyezéssel kapcsolatos adatokat. A múlt hónapban a szigetország atomenergia ügynöksége körülbelül a csernobili katasztrófa tizedére becsülte a sugárszennyeződést, a Tepco azonban már az 1986-os katasztrófánál nagyobb fertőzés lehetőségét is fölvetette.

Szakértők szerint a Tepco bizonyosan többet tud annál, mint amit nyilvánosságra hozott eddig a baleset következményeiről. Vélemények szerint teljes nyilvánosságra lenne szükség, a sugárzási adatok teljes és pontos közlésére. A japán kormány a megfelelő időben nyilvánosságra hozza a részleteket egy kormányzati hivatalnok nyilatkozata szerint.

A fukusimai helyzet már az Egyesült Államok legmagasabb politikai szintjein is téma. Az USA nukleáris szabályozó bizottságának tagja, William Ostendoff szerint az eset akár az amerikai szabályozás megváltoztatását is okozhatja.

Major András
Major András

Ez is érdekelhet