Naoto Kan, japán miniszterelnöke elleni bizalmatlansági indítványról szavaz a szigetország parlamentje a jövő héten, miután egyre nagyobb kétségek jelentkeznek a fokozódó gazdasági gondok, valamint az elmúlt negyed század legsúlyosabb nukleáris válságának kezelése kapcsán. Az indítványt a legnagyobb ellenzéki erőnek számító Liberális Demokrata Párt nyújtja be.
A kormányfő elleni indítvány összefügg a március 11-i földrengés és szökőár után kialakult helyzet kezelését illető erősödő kritikákkal. A katasztrófa nukleáris válságot okozott, mintegy 24 ezer halottat és eltűnt áldozatot hagyva maga után.
Bár a szavazás vélhetően nem fogja megbuktatni a Japán Demokrata Párt kormányfőjét, arra azonban alkalmas lehet, hogy a politikust mozgásterétől párthívei elbizonytalanításával megfossza - idézte a Bloomberg Koicsi Nakano elemzőt. A japán miniszterelnök egyebek mellett az újjáépítés költségeit fedező adó kivetését tervezi, amely a gazdaság jelenlegi állapotában még a saját pártján belül is erős ellenállással találkozik.
Közben a márciusi természeti katasztrófa következtében megsérült fukusimai atomerőműről továbbra is rossz hírek érkeznek. A Tokyo Electric Power (Tepco) által (egykor) üzemeltetett erőműhöz pénteken a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértői csapata érkezik, de a helyi akadémikusok is figyelmeztetnek: masszív problémákat okozhat a reaktorokból szivárgó, sugárzó anyaggal szennyezett víz.
A mintegy két és fél hónappal ezelőtti katasztrófát követően a Tepco nagy mennyiségű hűtővizet pumpált a három sérült reaktorba. A cég közlése szerint május 18-ig mintegy 100 ezer köbméternyi radioaktív víz szivárgott el a létesítményből, a folyamat pedig azóta is tart. Közben a Tepco egy, az erőmű sérült reaktorait 6-9 hónapig hűteni képes megoldáson dolgozik.
A szennyezett víz mennyisége egyre növekszik, és ez masszív probléma - mondta Nagoja Egyetem professzora, Tecuó Igucsi. A szakember szerint mindenképpen meg kellene akadályozni, hogy a szennyezett víz a talajba szivárogjon, vagyis kellően biztonságos tárolót kell találni a víznek.
A helyzet fölmérését nehezíti, hogy a Tepco és a japán hatóságok április 12-óta nem frissítették a szivárgással, szennyezéssel kapcsolatos adatokat. A múlt hónapban a szigetország atomenergia ügynöksége körülbelül a csernobili katasztrófa tizedére becsülte a sugárszennyeződést, a Tepco azonban már az 1986-os katasztrófánál nagyobb fertőzés lehetőségét is fölvetette.
Szakértők szerint a Tepco bizonyosan többet tud annál, mint amit nyilvánosságra hozott eddig a baleset következményeiről. Vélemények szerint teljes nyilvánosságra lenne szükség, a sugárzási adatok teljes és pontos közlésére. A japán kormány a megfelelő időben nyilvánosságra hozza a részleteket egy kormányzati hivatalnok nyilatkozata szerint.
A fukusimai helyzet már az Egyesült Államok legmagasabb politikai szintjein is téma. Az USA nukleáris szabályozó bizottságának tagja, William Ostendoff szerint az eset akár az amerikai szabályozás megváltoztatását is okozhatja.
