Jelentős erőket mozgósít az USA turisztikai ipara az ország imázsának erősítésére és a beutazók számának növelésére, miután az ország részesedése a globális idegenforgalomból folyamatosan gyengül a 2001-es terrortámadás óta. E tendencia megfordítására egyesítik erőiket az ágazat képviselői a kereskedelmi minisztérium közreműködésével. Az országimázskampány lebonyolítására külön szervezetet hoztak létre − hangzott el a hétfőn megnyílt utazási vásáron, a San Franciscó-i PowWow-n −, a Corporation of Trade Promotion (CTP) kampánya ősszel indul, 10 millió dolláros \"startpénzzel.\" A világviszonylatban is nagynak számító, összesen 200 millió dolláros marketingbüdzsé fő forrása az elektronikus beutazási rendszer (ESTA) bevétele lesz. Az USA-ba utazók fejenként 14 dolláros díjat fizetnek a beutazási engedélyért − ebből 10 dollárt a turisztikai iparág kap meg. Az októberben induló új pénzügyi évben várhatóan 100 millió dollár folyik majd be a CTP kasszájába az ESTA-díjakból. Tavaly rekordszámú, több mint 60 millió turista kereste fel az USA-t − derül ki a kereskedelmi minisztérium most ismertetett elemzéséből −, az idegenforgalmi szektor bruttó bevétele meghaladta a 144 milliárd dollárt, a nettó költségvetési bevétel ebből 32 milliárd lett. A szektor 8 millió embernek ad munkát közvetlenül, 1,2 milliónak közvetve. A gazdasági válság enyhülése nyomán idén már 64 millió beutazóval számolnak az amerikai szakértők, a marketingkampánytól pedig azt várják, hogy évi 6-8 százalékkal nő a beérkezők száma. A feltörekvő országokból mindenesetre már megindultak a turisták: tavaly csak Kínából 232 százalékkal többen érkeztek az USA-ba, mint egy évvel korábban.