Idén várhatóan 6,5 százalékkal nő majd a világkereskedelem volumene, ami az utóbbi húsz év átlaga feletti bővülést sejtet, ráadásul a 2010-es exportnövekedés a korábbi 13,5 százalékos becslés helyett 14,5 százalék volt − közölte tegnap a Kereskedelmi Világszervezet (WTO). A globális gazdasági válságot követő 2009-es drámai, 12 százalékos visszaesést tehát az összes kivitel erőteljes felívelése követte. Nagyok azonban a regionális különbségek: a fejlődő országok exportteljesítménye 9,5 százalékkal, a fejlett országoké pedig 4,5 százalékkal nőhet idén a WTO szerint, a japán katasztrófa, valamint a közel-keleti helyzet miatt bizonytalan árupiacok azonban a kockázatokat erősítik. A WTO főtitkára, Pascal Lamy szerint a veszélyekhez hozzáadódik a fejlett országokban erősödő protekcionista nyomás − emiatt is kevés az esély a világkereskedelem további liberalizálásáról szóló dohai forduló sikerére.
