A pénzügyminisztérium és az adóügyi hivatalok alkalmazottai spontán sztrájkba léptek szerdán, miután már második hónapja nem kapták kézhez az alapjövedelmüket adott esetben meghaladó bérpótlékot. A szervezetlen munkabeszüntetés a bukaresti pénzügyminisztériumban kezdődött, a nap folyamán azonban az ország valamennyi adóügyi hivatalában megszűnt az ügyintézés.
A pénzügyminisztárium alá tartozó intézmények alkalmazottainak fizetése mindeddig két részből állt: az alapfizetésből amit az állami költségvetésből fedezték illetve a teljesítményösztönző pótlékból amit az intézmény saját forrásaiból állt. A pótlék megvonásával az alkalmazottak bére a minimálbér-közeli szintre csökkent - állítják az érdekképviselők.
Július elsejétől 25 százalékkal csökkent a közalkalmazottak bére Romániában és miután a pénzügyminisztérium alkalmazottaitól a pótlékokat is megvonták havi bérük átlagosan nem haladja meg a 1300 lejt (valamivel több mint 300 euró). Románia 2009 márciusában kötött 20 milliárd euró értékű készenléti hitelmegállapodást, ebből az összegből az IMF 13 milliárddal részesedik. Ennek fejében Bukarest idén a GDP 6,7 százalékára csökkenti az államháztartás hiányát, megreformálja a nyugdíjrendszert és drasztikusan visszavágja a közszféra kiadásait.
A pénzügyi alkalmazottak érdekképviselete tegnap hosszasan tárgyalt a tárcavezetővel, megállapodás azonban nem született. A fellázadt dolgozók ezután kijelentették ezentúl az ágazat szakszervezeti vezetőivel sem hajlandóak tárgyalni, maguk veszik kézbe az ügyüket.
Miközben a tárgyalások csütörtökön folytatódnak, az ország 26 megyéjének adóhivatalában áll a munka, az alkalmazottak ugyanis addig nem hajlandók folytatni a munkát, amíg panaszukat nem orvosolják.
