Basescu kijelentette: a törvénytervezet további részleteivel nincsenek kifogásai, a törvényhozókat azonban arra kérte, a nők esetében csökkentsék 63 évre a nyugdíjkorhatárt. Az államfő azzal indokolta döntését, hogy a nők helyzete nehezebb a férfiakénál.
A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött hitelegyezmény keretében Bukarest vállalta, hogy idén drasztikusan visszavágja kiadásait, és hosszú távon is fenntarthatóvá teszi nyugdíjrendszerét. Az új jogszabály megszünteti a kiváltságokat és felére csökkenti a nyugdíjak közötti különbségeket, azaz mintegy 3-3,5 milliárd euróra mérsékli ezzel az államkassza nyugdíj-kiadásait.
A törvénytervezet azonban hatalmas ellenállást váltott ki az ellenzéki politikusok körében, akik szerint a törvény elfogadása csak csalás útján valósulhatott meg. A szociáldemokraták (PSD) és a liberálisok (PNL) azt állítják, hogy a képviselőházban szeptember közepén rendezett parlamenti szavazáson jóval kevesebb képviselő tartózkodott, mint amennyi szavazatot az új jogszabály kapott. Ezért a házelnök ellen az ügyészégen is feljelentést tettek.
Az alkotmánybíróság szerdai döntésével elutasította az ellenzék vádját, így a nyugdíjreform az államfő aláírásával jogerőre léphetett volna. Basescu döntése annyira meglepte a PSD politikusait, hogy levették napirendről az államfő menesztését célzó beadványtervezet vitáját.
Az ellenzéki vezetők ugyanakkor kijelentették: várhatóan már a jövő héten benyújtják a parlamentnek az új bizalmatlansági indítványukat.
