A jelenlegi hitelmegállapodás értékénél alacsonyabb, úgynevezett elővigyázatossági hitelszerződést készül kötni Románia a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - nyilatkozta a Mediafax hírügynökségnek szerdán Jeffrey Franks, az IMF romániai delegációjának vezetője. Az új megállapodás szerint Románia csak abban az esetben hívná le a pénzt, ha előre nem látható, rendkívüli esemény következne be, de a washingtoni pénzintézet szakembere azt sem tartja kizártnak, hogy Bukarest egy bizonyos összeget felhasználjon a költségvetési egyensúly megteremtéséhez. Az új megállapodás egyik legfontosabb feltétele a megkezdett reformok folytatása és a GDP-arányos deficit három százalék alá szorítása - tette hozzá Franks.
Románia 2009 márciusában kötött 20 milliárd euró értékű készenléti hitelmegállapodást, ebből az összegből az IMF 13 milliárddal részesedik. Ennek fejében Bukarest idén a GDP 6,7 százalékára csökkenti az államháztartás hiányát, megreformálja a nyugdíjrendszert és drasztikusan visszavágja a közszféra kiadásait. A 25 százalékos fizetéscsökkentés, a létszámleépítések, az ötszázalékos áfaemelés és az adókör kibővítése azonban heves ellenállást váltott ki, az utcai megmozdulások mindennapossá váltak, miközben az ellenzéki pártok a nyugdíjtörvény ellen emeltek kifogásokat. Az alkotmánybíróság azonban szerdán elutasította a szociáldemokraták (PSD) és liberálisok (PNL) azon vádját, miszerint a képviselőházban szeptember közepén rendezett parlamenti szavazáson jóval kevesebb képviselő tartózkodott, mint amennyi szavazatot az új jogszabály kapott.
Az új nyugdíjtörvény megszünteti a kiváltságokat és a nyugdíjkorhatárt mind a férfiak, mind a nők esetében 65 évben állapítja meg. Emil Boc miniszterelnök szerint a törvény elutasítása esetén a nyugdíjalapot jövőre ötmilliárd, 2012-ben pedig hatmilliárd euróval kellett volna kiegészíteni, elfogadása esetén mindössze hárommilliárdra, illetve 3,5 milliárdra lesz szükség.
