BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megszűnik a minimáladó

2010. szeptember 30. csütörtök, 23:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A mai nappal megszűnik a kis- és középvállalatokat sújtó minimáladó Romániában. Az év utolsó napjáig minden vállalkozás a harmadik negyedévben elért profitja után fizeti az adót - jelentette be Emil Boc kormányfő, aki hozzátette: 2011. január elsejétől az újragondolt átalányadó egyes ágazatokban várhatóan visszatér majd. A minimáladó eltörlése a jövő évi költségvetésben több mint egymilliárd lejes kiesést jelent - figyelmeztetett Gheorghe Ialomitianu pénzügyminiszter, akinek a tárcája egy hónapot kapott arra, hogy kidolgozza az új átalányadót. A román kormány 2009. május elsejével léptette életbe a negyedévenként fizetendő átalányadót, függetlenül attól, hogy az adóalany nyereséges-e vagy sem. A kis- és középvállalatok (kkv) által fizetendő minimális átalányadó 2200 lej, ezt azoknak a vállalkozásoknak kellett fizetniük, amelyek éves bevétele nem éri el az 52 ezer lejt. Legtöbbet, 43 ezer lejt azok fizettek, akiknek a bevétele meghaladja a 129 millió lejt. Gheorghe Pogea akkori pénzügyminiszter azzal indokolta az új adónem bevezetését, hogy számos cég papíron veszteséget mutat ki pénzügyi éve végén, elkerülve adókötelezettségét, miközben valójában hatalmas profitra tesz szert.

Az átalányadó azonban nem hozta a várt eredményeket, a hivatalos adatok szerint ugyanis az új teher bevezetése nem egészen másfél év alatt több mint 100 ezer cég bezárásához vezetett.

Túrós-Bense Levente
Túrós-Bense Levente

Ez is érdekelhet