A rendfenntartó erők képviselői kezdték meg tegnap a román szakszervezetek e hétre meghirdetett nagyszabású tüntetés- és sztrájksorozatát. A rendőrök minden megyében utcára vonultak, több helyütt a prefektúrák elé szerveztek sztrájkőrséget, ahol a bércsökkentés, a tömeges elbocsátások, valamint a nyugdíjtörvény ellen tiltakoztak. A rend őrei szokásos tevékenységük mindössze 75 százalékát végzik el, mivel júliustól 25 százalékkal lefaragták a fizetésüket. Amíg a követeléseiket nem teljesítik, addig a rendőrök nem bírságolnak, nem irányítják a forgalmat és csak a testi sérüléseket is okozó forgalmi balesetekhez vonulnak ki - közölte Dorel Gavril Fren szakszervezeti vezető. A határ menti településeken szolgáló biztonságiak hétfőtől fokozott ellenőrzési akciókkal nehezítik a forgalmat, ezért a határátkelőknél meghosszabbodott várakozási időre kell számítani.
Tiltakozó akciókkal fenyegetnek az egészségügyben és az oktatásügyben dolgozók, valamint a börtönőrök és az adóhatóság alkalmazottai is, a közigazgatásban dolgozók szeptember 27-re hirdettek általános sztrájkot. A tüntetések menetrendje azonban percről percre változik, mivel a különböző ágazatok érdekképviselői között továbbra sincs egyetértés, így minden érdekvédelmi tömörülés egyéni akciót szervez. Egy dologban azonban egyetértenek a szakszervezeti vezetők: állítják, hogy ha nem sikerül kiegyezniük a kormánnyal, jövő héttől megbénul az ország.
