A korábban vártnál is hamarabb és élesebben fékeződik le a világgazdaság lendülete a legfejlettebb országokat tömörítő OECD jelentése szerint: a G7 országok második féléves növekedésére vonatkozó májusi 1,75 százalékos becslés helyett immár csupán 1,5 százalékos bővülésre számítanak a szervezet elemzői, ami jelentősen elmarad az év első felének 3 százalékos éves növekedésétől is. A harmadik negyedévre 1,4 százalékos éves GDP-bővülést, a negyedik negyedre pedig csupán 1 százalékos gazdasági növekedést vár az OECD. A három legnagyobb európai gazdaság együttes növekedését különösen erőteljesen lerontották a szervezet elemzői: korábbi 2 százalék helyett csupán 0,5 százalék körüli gyarapodást várnak a második félévre. A szervezet vezető közgazdásza, Pier Carlo Padoan szerint azonban az egyértelmű fékeződés ellenére valószínűtlen, hogy újabb mélyrepülésbe kezdjen a világgazdaság. A jelentés szerint a legnagyobb veszélyek továbbra is a fogyasztás gyengesége és az államadóssággal kapcsolatos félelmek miatt jelentkeznek, ugyanakkor jó hír, hogy a felesleges kapacitások miatt alacsony az infláció veszélye, a feltörekvő piacokról érkező kereslet egyelőre nem kezdett jelentősen csökkenni és viszonylag magas a cégek beruházási hajlandósága is. Az OECD ajánlása szerint ha hosszú ideig kitart a lassulás, akkor a vezető országok jegybankjainak is hosszú távon tartaniuk kell a monetáris lazítási politikáikat, a nullához közeli kamatlábak mellett eszközöket is kell vásárolniuk. Átmeneti lassulás esetén is érdemes néhány hónappal elhalasztani a hiperösztönző politikából való kilépést, az ösztönzés befejezése esetén ugyanis jelentősen megnő a recesszió megismétlődésének veszélye.
